Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Klaudia Hatała 19.08.2014

Iglicka-Okólska: ustawa wydłużająca wiek emerytalny ma charakter wyłącznie fiskalny

- Starsi ludzie chcą pracować i powinni pracować jak najdłużej, ale nie regulujmy tego, tak do końca, ustawowo. Ta ustawa nic nie zmieni oprócz tego, że zablokuje młodym miejsca pracy - mówi w "Salonie Politycznym Trójki" wiceprezes Polski Razem Krystyna Iglicka-Okólska.
Posłuchaj
  • Krystyna Iglicka-Okólska o wieku emerytalnym, ewentualnym starcie Jarosława Gowina w wyborach prezydenckich w Krakowie, prawyborach w PiS i procedurze in vitro (Salon Polityczny Trójki)
Czytaj także

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w maju 2012 r. Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. Od 2013 r. wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc - dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r. Ustawa pozwala też przejść wcześniej na częściową, 50-proc. emeryturę; dla kobiet jest to wiek 62 lat, dla mężczyzn 65 lat.

<<<Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z konstytucją. Będziemy pracować do 67. roku życia>>>

Krystyna Iglicka-Okólska mówi, że jako "demograf, ekonomista i człowiek rozumiejący całą naszą polską sytuację demograficzną", uważa, że powinniśmy pracować jak najdłużej, ponieważ żyjemy coraz dłużej. Natomiast wprowadzenie, "tak jak zrobiła Platforma", ustawy wydłużającej wiek emerytalny, "ma charakter tylko i wyłącznie fiskalny". - Wprowadzanie tego typu ustawy, bez żadnej reformy, kończy się tym, że młodzi ludzie nie mają pracy - ocenia. - Samo wydłużenie ustawowe nic nie da w kraju, w którym nie ma pracy i w którym stopa bezrobocia od 1990 roku, mimo wypchnięcia za granicę blisko 3 milionów ludzi, nie spadła poniżej dwóch cyfr - podkreśla Iglicka-Okólska.

- Gdyby wprowadzić reformy, jakich chce Jarosław Gowin, czyli wyższe płace, niższe podatki, większą wolną kwotę od podatku, gdybyśmy ożywili gospodarkę, to byśmy mieli powroty, imigrantów i ludzi, którzy, swoją przedsiębiorczością zarabialiby na siebie, swoje rodziny, dzieci. Wtedy ewentualnie możemy mówić o wydłużeniu wieku emerytalnego, jeśli jeszcze będzie taka potrzeba - ocenia gość Trójki.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy""Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Zdaniem wiceprezes Polski Razem nie ma sensu, przy obecnej sytuacji demograficznej, kiedy "naród wymiera, społeczeństwo się nie odtwarza, młodzi ludzie uciekają", dodatkowo blokować młodym miejsca pracy. - Rząd niemiecki obniżył wiek emerytalny, mając problem ze starzeniem się społeczeństwa. Mądrze wprowadzane, elastyczne instrumenty ożywienia gospodarczego, ożywienia rynku pracy, a nie od razu fiskalizmu Tuska, powodują, że można jakoś ten rynek pracy regulować - podsumowuje gość "Salonu Politycznego Trójki" .

Krystyna Iglicka-Okólska mówiła także o ewentualnym starcie Jarosława Gowina w wyborach prezydenckich w Krakowie, prawyborach w PiS i finansowaniu procedury in vitro.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

(kh, ei)