Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 07.01.2017

Rohingya w Birmie. Prześladowania czy ludobójstwo?

W Birmie od kilku miesięcy wojsko prowadzi operację Rohingya przeciwko ludności zamieszkującej stan Arakan. Rohingya stanowią muzułmańską mniejszość w tym buddyjskim w większości kraju.
Posłuchaj
  • Rohingya w Birmie. Prześladowania czy ludobójstwo? (Raport o stanie świata/Trójka)
Czytaj także

Od października 2016 zabitych zostało 86 osób, ONZ potępiła władze Birmy za prześladowania, a pod koniec roku 11 laureatów Nagrody Nobla skrytykowało inną laureatkę tej nagrody - Aung San Suu Kyi, która obecnie rządzi krajem, za bezczynność wobec jawnych prześladowań muzułmanów.

- Nie sposób dokładnie sprawdzić, kto tworzy mniejszość Rohingya. Fakty są takie, że to muzułmanie, jest ich około milion i są prześladowani. Każdy polityk w Birmie wie, że pomagając im tylko straci, a walcząc z nimi tylko zyska. To tłumaczy, dlaczego Aung San Suu Kyi zachowuje się w taki właśnie sposób - mówi dr Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której rozmówca Dariusza Rosiaka tłumaczy, skąd wzięła się nienawiść Birmańczyków do wspomnianej mniejszości i czy faktycznie można mówić o ludobójstwie Rohingya.

W audycji poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Turcja pada ofiarą kolejnego ataku terrorystów. Wbrew pozorom autorytarne rządy nie gwarantują bezpieczeństwa obywatelom.
  • W Wielkiej Brytanii polityczny chaos brexitowy. Ambasador przy UE rezygnuje, rząd robi dobrą minę do słabej gry.
  • Czy można być albinosem w Afryce i godnie żyć?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Przemysław Biskup (Uniwersytet Warszawski), dr Michał Lubina (Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 7.01.2017
Godzina emisji: 14.08

mk/gs