Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 06.05.2012

Życie ludzkie kontra interesy, czyli relacje USA-Chiny

- Chiny były Stanom zawsze potrzebne, w tej chwili pozycja Chin jest dużo mocniejsza, dlatego zmienił się układ między prawami człowieka a relacjami gospodarczymi i politycznymi obu krajów. Być może sprawa Chen Guangchenga pokaże czy Amerykanom uda się połączyć te kwestie - mówił Marek Wałkuski (PR).
Chen GuangchengChen GuangchengYouTube

1949 Mao Zedong stanął na czele Chińskiej Republiki Ludowej i przyjął motto "Im więcej ludzi, tym więcej pomysłów, entuzjazmu i energii". W ciągu następnych 30 lat liczba mieszkańców Chin podwoiła się, ale rok po śmierci wodza, w 1977 roku, władza wprowadziła politykę jednego dziecka. Dziś w Chinach mieszka 1 350 mln ludzi, rząd twierdzi, że gdyby nie ograniczenie, byłaby dwukrotnie większa. O przymusowych aborcjach i samobójstwach kobiet, karach finansowych i prześladowaniach, do których dochodzi w imię polityki jednego dziecka - opowiada w "Raporcie o stanie świata" Agata Kasprolewicz (PR). Wysłuchaj całej audycji.

- Chen Guangcheng, niewidomy prawnik, który stał się dziś przedmiotem dyplomatycznej chińsko-amerykańskiej przepychanki, za próbę obrony tych kobiet sam stał się ofiarą reżimu - donosi reporterka Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.

Działacz uciekł z aresztu domowego w rodzinnej wsi do Pekinu, gdzie schronił się w amerykańskiej ambasadzie. Wydarzenie zbiegło się z wizytą sekretarz stanu Hillary Clinton na forum Strategicznego i Gospodarczego Dialogu USA-Chiny. - W ciągu pierwszych sześciu dni Stanom Zjednoczonym udało się wynegocjować gwarancje bezpieczeństwa dla Chen Guangchenga i w tym czasie działacz nie mówił jeszcze o chęci wyjazdu z Chin - wyjaśnił Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.

Potem sytuacja się zmieniła, Chińczyk i jego żona wyrazili obawy o własne życie i poprosili Clinton o pomoc w wyjeździe do USA. - I takie porozumienie zostało zawarte. Choć nie zostało ono spisane na papierze i nie można mieć gwarancji, że chińskie władze dotrzymają obietnic, to mamy ich deklaracje, że jeśli Chen złoży wniosek o paszport i zechce wyjechać to on wraz z żoną i dwójką dzieci będą mogli opuścić Chiny - powiedział w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem.

Co łączy Stany Zjednoczone i Chiny oraz jak ich stosunki przekładają się na funkcjonowanie innych krajów? Jak sytuację w Chinach oceniają międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka? Dowiesz się słuchając całego "Raportu o stanie świat a - 5 maja 2012". Więcej informacji o świecie na stronie Redakcji Publicystyki Międzynarodowej PR >>

W dalszej części audycji:

- Europa bojkotuje Euro 2012 na Ukrainie, by wymusić zmiany polityczne w tym kraju. Ile w tym szlachetnych intencji, ile hipokryzji, ile interesów gospodarczych? I co to wszystko ma wspólnego ze sportem? Komentowali Beata Płomecka (PR) i Mirosław Żukowski ("Rzeczpospolita");

- W niedzielę 6 maja odbywają się wybory w dwóch krajach, które mogą zasadniczo zmienić kształt Unii Europejskiej na najbliższe lata. Czy we Francji i Grecji ludzie zagłosują przeciw polityce cięć? A jeśli tak, to jak dalej będziemy walczyć z kryzysem? Komentowali: z Paryża Marek Brzeziński (PR) i Marcin Pośpiech (Trójka) z Aten;

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę o 15.05.