Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Chodurski 05.12.2013

Gangsterka i skandal - tak określa opozycja prace w Sejmie nad reformą emerytur

Politycy koalicji odpowiadają, że dyskusja nad przyszłością OFE toczy się od wielu miesięcy i obejmowała, między innymi, przewidziane prawem konsultacje społeczne.
Jak uratować przed krachem system emerytalny?Jak uratować przed krachem system emerytalny?Glow Images/East News

Sejm pracuje nad projektem koalicji PO-PSL, dotyczącym zmian w systemie emerytalnym i przyszłością Otwartych Funduszy Emerytalnych. Opozycja krytykuje samą reformę jak i pośpiech w jej uchwalaniu.

Do krytyki rządowych pomysłów dołącza kolejna grupa ekonomistów i prawników, pisząc listy przeciw - jak to nazywają - demontażowi reformy emerytalnej.

A gośćmi Marcina Zaborskiego w "Pulsie Trójki" są: wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Jan Łopata z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz członek tejże komisji Wincenty Elsner z Twojego Ruchu.

Jan Łopata mówi, że koalicja rzeczywiście spieszy się z przeforsowaniem swojego projektu, bo jak przyznaje - Nie ulega wątpliwości, że pewne uzyski z tej ustawy są również częścią ustawy budżetowej. Polityk PSL twierdzi ponadto, że ważnym powodem pośpiechu w uchwalaniu reformy emerytalnej jest to by - część pieniędzy przeniesione z OFE na subkonto ZUS, mogłaby być waloryzowana w przyszłym roku. (...) Tak się stanie, jeśli te pieniądze trafią do ZUS najpóźniej do 3 lutego 2014 roku.  Zdaniem posła Łopaty, zarzuty opozycji, że prace nad ustawą toczą się zbyt szybko, są niesłuszne.  - Od dawna wiadomo było, że system emerytalny wymaga zmian, a co najmniej od września,(...) kiedy minister Kosiniak-Kamysz przedstawił oficjalnie raport w tej sprawie na obradach Sejmu.  Polityk PSL twierdzi także, iż obecna reforma jest konieczna, bo ta poprzednia z 1999 roku spowodowała, że emeryci otrzymują coraz mniej pieniędzy. - Na dzisiaj realne pieniądze z OFE to około 90 złotych na emeryta - mówi poseł PSL.

- Dlaczego rząd się tak spieszy?, odpowiedź jest prosta, budżet się wali - mówi Wincenty Elsner. Jego zdaniem bez przeforsowania tej ustawy nie da się uchwalić budżetu. Poseł TR zwraca uwagę, że deficyt, 50 miliardów, który zapisano w projekcie budżet, obejmuje już te pieniądze z nacjonalizacji składek OFE. Elsner wyraził tez opinie, że prawdziwych konsultacji społecznych ws. zmian w systemie emerytalnym w ogóle nie było. - Formalnie, od przedstawienia projektu, upłynął miesiąc, ale jak podkreśla - konkretny projekt pojawił się zbyt późno, by można go było rzetelnie przedyskutować. Poseł potwierdził, że Twój Ruch zamierza złożyć do Trybunału Konstytucyjnego skargę konstytucyjną ws. środków zgromadzonych w OFE. - Twierdzimy, że są to pieniądze należące do "składkowiczów i oni jedynie powinni nimi dysponować. (...) Gdyby ta "reforma" a raczej "skok na kasę" dotyczyła przyszłych składek, (...) to jeszcze można by dyskutować - dodaje polityk TR. Powtarza pomysł partii Janusza Palikota, polegający na likwidacji ZUS i wprowadzeniu tzw. emerytury obywatelskiej. Jak utrzymuje Elsner, mogłaby ona wynosić 2 tysiące złotych.

mc