Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 25.05.2014

Nie żyje generał Wojciech Jaruzelski. "Trwale podzielił Polaków"

Nie żyje generał Wojciech Jaruzelski, zmarł w warszawskim szpitalu miał 90 lat. W PRL był m.in. I sekretarzem PZPR, ministrem obrony narodowej i przewodniczącym Rady Państwa. W czasie transformacji ustrojowej został prezydentem PRL, a potem Rzeczpospolitej Polskiej. Na tym stanowisku 1990 roku zastąpił go Lech Wałęsa.
- Myśleliśmy, że zwycięstwo z komunistami nastąpi w krótkim czasie - P. Miśkiewicz o stanie wojennym- Myśleliśmy, że zwycięstwo z komunistami nastąpi w krótkim czasie - P. Miśkiewicz o stanie wojennymPAP/ARCH
Galeria Posłuchaj
  • Nie żyje generał Wojciech Jaruzelski. "Trwale podzielił Polaków" (Serwis informacyjny Trójki)
Czytaj także

Kluczowym momentem w biografii generała był rok 1981. Wtedy przywódca Polski Ludowej zdecydował się na wprowadzenie stanu wojennego. Ocena tego posunięcia i stosunek do generała Wojciecha Jaruzelskiego trwale podzieliły Polaków ocenia historyk prof. Antoni Dudek. - Mamy do czynienia z bardzo wyraźnym podziałem na tych, którzy uważają go za swoistego Konrada Wallenroda, polskiego patriotę, który uratował Polskę przed wielkim nieszczęściem, czyli interwencją sowiecką. I na tych, którzy uważają, że był to zdrajca, sowiecki namiestnik, człowiek, który tłumił dążenia wolnościowe Polaków, a kiedy w końcu oddał władzę to tylko dlatego , że nie chciał podzielić losu Nicolae Ceaușescu - mówi prof. Dudek, dodając, że to postawy skrajne w obu tych grupach.

Generał Jaruzelski w Radiach Wolności>>>

Po roku 1990 generał Jaruzelski angażował się w dyskusje poświęcone zasadności wprowadzenia stanu wojennego. Według politologa Rafała Chwedoruka dość dobrze odnalazł się w debacie dotyczącej własnej przeszłości. - Zdołał do jakiegoś stopnia obronić swoją pozycję jako jednostki, zwłaszcza, że bronił sprawy całkowicie przegranej. Mam wrażenie, że nawet jego przeciwnicy bardziej atakują system poprzez jego krytykę niż jego samego. To dość zastanawiające, odróżniające go od licznego grona dygnitarzy minionej epoki - dodaje politolog.

Stan wojenny - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Przeciwko generałowi toczył się proces dotyczący wprowadzenia stanu wojennego. Był w nim oskarżony o zbrodnię komunistyczną, polegającą na kierowaniu "związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw". Ponadto postawiono mu zarzut podżegania członków Rady Państwa PRL do przekroczenia ich uprawnień poprzez uchwalenie dekretów o stanie wojennym, wbrew obowiązującej wówczas Konstytucji. Od dłuższego czasu generał Jaruzelski był wyłączony z procesu, ze względu na zły stan zdrowia.

Zobacz serwis - Grudzień '70 >>>
Od trzech lat generał chorował na chłoniaka, nowotwór złośliwy. Przeszedł chemioterapię, jego stan zdrowia stale się pogarszał.

Nie żyje generał Wojciech Jaruzelski - czytaj więcej >>>

(gs/mp)