Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Olga Perzyna 29.05.2017

Czy walka z szarą strefą to sprawa wszystkich obywateli?

Chociaż rozmiar gospodarki nieregulowanej zmniejsza się, wartość szarej strefy to nadal 22,2 procent PKB, czyli 430 mld złotych. To wyliczenie specjalisty od badania gospodarki nieregulowanej, prof. Friedricha Schneidera z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu.

Jak radzić sobie z szarą strefą? Jakie strategie możemy zastosować, by ją ograniczyć? Czy na pewno będzie nam się lepiej żyło, jeśli ją zmniejszymy? O tym Kuba Strzyczkowski rozmawiał z zaproszonymi gośćmi.

Jak mówi były wiceminister finansów prof. Konrad Raczkowski, rokrocznie ok. 150-160 mld złotych nie trafia do budżetu państwa. Taka luka podatkowa stanowi ok. 8 proc. PKB. Na tę lukę składają się m.in. oszustwa na rynku paliwowym i w branży tytoniowej, wyłudzenia podatku VAT, nienależne deklarowanie podatku CIT czy szara strefa na rynku pracy.

Prof. Raczkowski tłumaczy zależność spadku procentowego szarej strefy przy jednoczesnym wzroście jej wartości nominalnej. - Jeżeli mówimy, że szara strefa - nie mylmy tego z luką podatkową - spada nam procentowo, to nominalnie rośnie. Dzieje się tak dlatego, że gospodarka nieregulowana stanowi integralną część całej gospodarki. Jeśli więc ta się rozwija, to nominalnie rośnie również szara strefa.

Z kolei Aleksander Łaszak z Forum Obywatelskiego Rozwoju twierdzi, że nie mamy możliwości zaprojektowanai systemu, który bezbłędnie będzie odróżniał uczciwego przedsiębiorcę od oszusta. Jako społeczeństwo mamy natomiast wpływ na to, na jak wielu nieuczciwych przedsiębiorców się zgodzimy.

Co na ten temat sądzą słuchacze Trójki oraz eksperci wypaowadający się w audycji? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Konrad Raczkowski (Instytut Ekonomiczny Społecznej Akademii Nauk, były wiceminister finansów), Aleksander Łaszek (Główny Ekonomista Fundacji FOR Forum Obywatelskiego Rozwoju), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechnika Warszawska), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), dr Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne)
Data emisji: 29.05.2017 
Godzina emisji: 12.06

czaj/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji: