Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 20.05.2020

Poleski Park Narodowy wysycha. Jak wpływa to na tamtejszą faunę?

Jeszcze kilka lat temu nie można było wyobrazić sobie Poleskiego Parku Narodowego bez wody, jednak susza obniżyła znacząco jej stan. Bagna, rozlewiska, mokradła wysychają, a to niejednokrotnie dom dla rzadkich gatunków zwierząt.  Wody brakuje już od kwietnia. Boimy się o przyszłość naszych mokradeł i gatunków roślin i zwierząt z nimi związanych – mówi dyrektor parku Jarosław Szymański.

Pracownicy parku starają się zatrzymywać wodę opadową poprzez m.in. punktowe zasypywanie rowów, odtwarzanie zastoisk wody, czy obwałowywanie najcenniejszych terenów. Także przyroda próbuje pomóc sama sobie – zamieszkałe teren bobry na rzekach budują progi piętrzące wodę. Niewielka ilość opadów jesienią i niemal bezśnieżna zima zrobiły jednak swoje. Poziom wody jest coraz niższy, a wraz z nią maleje różnorodność oraz liczebność żyjących tam ptaków, płazów i owadów.

Poleski Park Narodowy (foto: poleskipn.pl/A. Różycki) Poleski Park Narodowy (foto:poleskipn.pl/A. Różycki)

– Jeszcze dziesięć lat temu stany wody były bardzo wysokie. Łąki i tereny bagienne były zalane nawet do 15 czerwca. W 2015 roku zaczęła się susza. Mamy 70 punktów pomiaru wody, w zależności od punktu, woda do dzisiaj obniżyła się od 0,5 do 1,5 metra – opisuje adiunkt Poleskiego Parku Narodowego  Szymon Kolasa. – Prawdopodobnie odbije się to na naszych gatunkach wodno-błotnych, a w pierwszej kolejności na ptakach. Dwa lata temu mieliśmy 42 gniazda czapli białej, rok temu 36 gniazd, a w tym roku jest ich 32.

W przypadku niektórych gatunków płazów, już można stwierdzić, że jest ich znacznie mniej. Wiele płytszych miejsc jest teraz bez wody i płazy takie jak żaba wodna, żaba trawna i żaba moczarowa, nie mają tam szans na bytowanie – informuje Jarosław Szymański. – Na Polesiu ciąg lat wilgotnych i lat suchych nie jest niczym nowym, tak bywało też w przeszłości. Natomiast teraz charakterystyczne jest to, że ilość lat suchych się zwiększa, a lata mokre są krótsze. Średnia roczna opadów jest coraz niższa, a średnia temperatura wzrasta – dodaje dyrektor parku.

Żmija zygzakowata w Poleskim Parku Narodowym (foto: poleskipn.pl) Żmija zygzakowata w Poleskim Parku Narodowym (foto: poleskipn.pl)

Położony w województwie lubelskim Poleski Park Narodowy istnieje od 1990 roku. Ze względu na swój błotno-wodny charakter jest chroniony przez konwencję ramsarską – międzynarodowy układ wspierający obszary wodno-błotne, a zwłaszcza występujące na nich ptactwo.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Ryniak
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 16.12

kr