Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 27.10.2011

Portret muzyczny Andrzeja Panufnika

27 października minęła 20. rocznica śmierci wybitnego kompozytora i dyrygenta, twórcy symfonii, utworów fortepianowych i skrzypcowych.
Portret muzyczny Andrzeja Panufnikafot. Wikipedia
Posłuchaj
  • W rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Panufnik mówił o swojej emigracyjnej twórczości
  • Artysta wyjaśnił również dlaczego mimo wcześniejszych zaproszeń, pojawił się w kraju dopiero po 36. latach nieobecności
  • Z Polską są związane między innymi utwory Andrzeja Panufnika - "Sinfonia Votiva", "Sinfonia Sacra", a także "Epitafium katyński"
Czytaj także

Andrzej Panufnik tworzył utwory orkiestrowe, m.in. "Sinfonia Rustica", "Sinfonia Elegaica" - będąca poprawioną wersją wcześniejszej "Symfonii Pokoju", a także "Uwretura tragiczna", "Nokturn" - utwór zainspirowany nocnym niebem Londynu i rzeką Tamizą, oraz "Suita staropolska", oparta na polskich dziełach muzycznych z XVI i XVII wieku.

Panufnik komponował również koncerty, w tym: "Koncert Gotycki" i "Koncert fagotowy", dedykowany pamięci księdza Jerzego Popiełuszki, oraz muzykę wokalną: "Modlitwa do Matki Boskiej Skępskiej", "Invocation for Peace", "Winter Solstice".

Nie mogąc pogodzić się z narzuconymi przez komunistów ograniczeniami swobód twórczych, kompozytor w 1954 roku opuścił Polskę i wyjechał do Anglii. Ojczyznę odwiedził dopiero w 1990 roku na zaproszenie Festiwalu "Warszawska Jesień".

O emigracyjnej twórczości, nagrodach i utworach

W rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Panufnik mówił o swojej emigracyjnej twórczości, a także wyjaśnił dlaczego mimo wcześniejszych zaproszeń, pojawił się w kraju dopiero po 36. latach nieobecności.

Z Polską są związane między innymi utwory Andrzeja Panufnika - "Sinfonia Votiva", "Sinfonia Sacra", a także "Epitafium katyński".

W 1984 roku Andrzej Panufnik został członkiem honorowym Royal Academy of Music w Londynie, zaś w 1987 - członkiem honorowym Związku Kompozytorów Polskich, z którego usunięto go w 1954 roku.

Zdobył wiele nagród na konkursach kompozytorskich w Polsce i za granicą, a w 1949 przyznano mu najważniejsze odznaczenie państwowe PRL - Sztandar Pracy I klasy. W 1965 roku otrzymał w Londynie "Medal za kompozycję z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Sibeliusa", a w 1990 roku - Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi dla kultury polskiej. Rok później królowa brytyjska Elżbieta II nadała Andrzejowi Panufnikowi tytuł szlachecki Sir.

Andrzej Panufnik zmarł 27 października 1991 roku.

mr