Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 28.06.2012

Opiekunka znęcała się nad Villas? Poważne zarzuty

Prokuratura Rejonowa w Kłodzku prowadząca śledztwo w sprawie śmierci Violetty Villas przedstawiła zarzuty opiekunce piosenkarki Elżbiecie B.
Violetta VillasVioletta VillasBechstein/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Nie żyje legenda polskiej estrady - relacja Joanny Sławińskiej (IAR)
  • Sylwia Jurgiel z Radia Wrocław: wyniki szczegółowej sekcji zwłok Violetty Villas
  • Relacja Sylwii Jurgiel z Radia Wrocław (IAR)
Czytaj także

Na podstawie zgromadzonych w sprawie dowodów Elżbiecie B. zarzucono, że w okresie od stycznia 2009 roku do 5 grudnia 2011 roku jako osoba sprawująca opiekę nad Czesławą Gospodarek znaną pod pseudonimem artystycznym jako Violetta Villas, znęcała się nad nią psychicznie w ten sposób, że izolowała ją od otoczenia, w tym najbliższej rodziny.

Ponadto śledczy zarzucili opiekunce to, że podsycała i utwierdzała w Villas lęki przed służbami specjalnymi i mediami, uzależniała podejmowanie decyzji od dostarczania alkoholu oraz zmuszała do jego spożywania, bezprawnie pozbawiała ją wolności poprzez zamykanie w pokoju wbrew jej woli, wielokrotnie pozostawała samą w nieogrzanym domu bez pożywienia i dopuściła się wobec niej szeregu zaniedbań pielęgnacyjnych.

Elżbiecie B. zarzucono także, że w okresie bezpośrednio poprzedzającym śmierć pokrzywdzonej, znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a wynikającym z powodu przebytego zapalenia płuc oraz upadku i doznanego urazu prawej nogi, nie udzieliła jej pomocy poprzez zaniechanie wezwania do pokrzywdzonej pomocy medycznej.

Opiekunka nie przyznała się do popełnienia zarzuconych jej czynów. Elżbiecie B. grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Violetta Villas zmarła 5 grudnia w swoim domu w Lewinie Kłodzkim. Przyczyny śmierci gwiazdy jeszcze nie zostały ustalone - wstępna sekcja zwłok wykazała powikłania po złamaniu nogi i zapaleniu płuc. Pogrzeb diwy odbył się 19 grudnia. Villas została pochowana na stołecznych Powązkach, w sąsiedztwie grobu Krzysztofa Kieślowskiego.

Niesamowity głos

Violetta Villas śpiewała muzykę rozrywkową, kolędy i pieśni religijne, jak i kompozycje klasyczne, arie operowe i operetkowe. Nagrała również covery popularnych piosenek amerykańskich i francuskich. Do jej największych przebojów należą: "Do ciebie, mamo", "Nie ma miłości bez zazdrości", "Przyjdzie na to czas".

Na scenie i w życiu kreowała styl hollywoodzkiej gwiazdy, miała burzę długich blond loków, nosiła balowe suknie i futra. Występowała na Festiwalu w Sopocie, a na III Festiwalu Piosenki w Rennes we Francji zdobyła Grand Prix.

Uczestniczyła w radiowych koncertach z międzynarodową obsadą, między innymi w Szwajcarii i Republice Federalnej Niemiec. Miała występy w paryskiej Olympii, a następnie w Las Vegas. Przez trzy sezony była gwiazdą Casino de Paris, gdzie śpiewała piosenki i arie operowe w dziewięciu językach. Występowała ze stuosobowym baletem.

Karierę kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, grając w filmach muzycznych. Prasa francuska i amerykańska pisała o niej "głos ery atomowej" oraz "biały kruk wokalistyki światowej". Gdy artystka wróciła do kraju, by zaopiekować się chorą matką, władze odebrały jej paszport. Od 1979 do 1985 roku piosenkarka współpracowała z Teatrem Syrena, wyjeżdżając na tournee po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W 1998 przeniosła się do rodzinnego Lewina Kłodzkiego, gdzie założyła schronisko dla zwierząt. W 2003 roku wystąpiła na Festiwalu w Opolu. Nagrała też płytę z walentynkowymi hitami oraz "Kolędy serca", pojawiała się programach telewizyjnych. W ostatnich latach sporadycznie koncertowała.

W lutym 2011 roku podczas benefisu 50-lecia działalności artystycznej otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy, IAR, PAP/ aj, sm