Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 02.12.2013

Utwory Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego bezpłatnie w internecie

W serwisie trzejkompozytorzy.pl znalazło się blisko 300 utworów oraz 950 artykułów poświęconych twórczości i życiu Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.
Utwory Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego bezpłatnie w internecieGlow Images/East News

- Rzecz jest bez precedensu w skali światowej. Dzieła trzech wielkich kompozytorów znalazły się w wydaniu ogólnodostępnym, pod względem jakości bez wątpienia na światowym poziomie, z dostępnością bezpłatną - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. W jego ocenie muzyczna biblioteka będzie "kolejnym ambasadorem polskiej kultury".

Krzysztof Penderecki zgodził się, że to jedna z najlepszych form popularyzacji polskiej muzyki współczesnej. - Dobrze, że żyję w tych czasach, bo 50 lat temu, czy nawet 10 lat temu byłoby to nieosiągalne. To znakomity pomysł - ocenił kompozytor.
Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu - zobacz serwis specjalny>>>
Serwis trzejkompozytorzy.pl to projekt Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Dyrektor NInA, Michał Merczyński, w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że bez zaangażowania archiwum Polskiego Radia, z którego pochodzi ok. 70 proc. treści, powstanie tego portalu byłoby niemożliwe.
Witold Lutosławski w Polskim Radiu - zobacz serwis specjalny>>>
Merczyński dodał, że projekt się jeszcze nie zakończył - na stronę internetową będą trafiać wykonania dotychczas nieuwzględnionych utworów Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego. Instytut ma też w planach digitalizację dzieł m.in. Wojciecha Kilara i Andrzeja Panufnika.

trzejkompozytorzy.pl
trzejkompozytorzy.pl
Trzej kompozytorzy
W serwisie trzejkompozytorzy.pl znalazło się blisko 300 utworów oraz 950 artykułów po polsku i angielsku poświęconych twórczości i życiu Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

W muzycznej bibliotece znalazły się utwory w wykonaniu światowej sławy muzyków, m.in. pianisty Krystiana Zimmermana, wiolonczelisty Mścisława Rostropowicza, skrzypaczki Anne Sophie Mutter czy zespołu Kronos Quartet. W serwisie można znaleźć też wykonania dyrygowane lub grane przez samych kompozytorów, to np. pieśń "Paroles tissees" Lutosławskiego pod batutą kompozytora w wykonaniu angielskiego tenora Petera Pearsa (jemu dzieło było dedykowane) czy "Trzy miniatury" Pendereckiego z twórcą akompaniującym na fortepianie skrzypaczce Eugenii Umińskiej.
Do każdego z utworów dołączono opis z datą i okolicznościami powstania dzieła oraz recenzje krytyków o utworze. Krótkie filmy pokazują, co o danej kompozycji mówił jej kompozytor. Ponadto w serwisie znalazły się informacje na temat twórczości i życia każdego z kompozytorów oraz oś czasu pokazująca, czym trzej twórcy zajmowali się np. w czasie, gdy na Księżycu lądował Neil Armostrong. Ciekawostki na temat życia prywatnego i twórczości Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego opracowano w formie trzech "alfabetów".
Na stronie internetowej www.trzejkompozytorzy.pl dostępne są również playlisty opracowane przez dziennikarzy i wykonawców. Własne propozycje przygotowali m.in.: córka Góreckiego Anna Górecka, żona Pendereckiego Elżbieta Penderecka, pasierb Lutosławskiego Marcin Bogusławski, kompozytor Paweł Mykietyn, pianiści Maciej Grzybowski i Piotr Orzechowski, dyrygenci Marek Moś i Antoni Wit.
Projekt uruchomiono w ramach obchodów rocznic trzech kompozytorów. 80. urodziny Pendereckiego świętowano w Warszawie podczas festiwalu jego imienia, finałowa gala odbyła się 23 listopada, w dniu urodzin artysty. Górecki obchodziłby swój 80. jubileusz 6 grudnia (kompozytor zmarł w 2010 r.). 100-lecie urodzin Lutosławskiego uczczono prawie setką wydarzeń muzycznych w kraju i zagranicą. Obchody te nabrały oficjalnego wymiaru, bowiem Sejm ustanowił 2013 r. Rokiem Lutosławskiego.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk