Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 14.12.2013

Satelita Lem już w kosmosie. Jak sobie radzi?

Start pierwszego polskiego naukowego satelity Lem miał miejsce 21 listopada 2013 roku z poligonu wojskowego Jasny na południowym Uralu. Najświeższe informacje na temat jego pracy dziś wieczorem w Jedynce!
Satelita Lem montowany w osłonie transportowejSatelita Lem montowany w osłonie transportowejBRITE-PL

Satelita Lem to sześcienna kostka o masie nieco ponad 7 kg, o boku 20 cm, mieniąca się złociście za sprawą paneli słonecznych, zbudowana w ramach międzynarodowego projektu BRITTE. Każdy z trzech krajów: Kanada, Austria i Polska budują po dwa satelity. Nasz drugi, którego wystrzelenie zaplanowano na 2014 roku, nazywa się Heweliusz.

Celem projektu BRITTE jest obserwacja  blisko 500  bardzo jasnych i gorących gwiazd w naszej galaktyce. Naukowcy chcą  potwierdzić swoje teorie na temat oscylacji tych obiektów i procesów powstawania pierwiastków we Wszechświecie.

Czy satelita Lem jest "zdrowy", czy już fotografuje wnętrza bardzo jasnych i gorących gwiazd i przysyła dane? Najświeższe informacje na temat pracy Lema i planowanego startu Heweliusza przekażą w audycji prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego im.Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie – szef naukowy  BRITTE Polska oraz Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN – manager BRITTE Polska.

Radiowa Jedynka patronuje projektowi, a na wewnętrznej ściance Lema jest wygrawerowane logo radiowej Jedynki.

Na "Naukowy zawrót głowy" w sobotę 14 grudnia zaprasza o 23.30 Dorota Truszczak.

pg