Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 15.02.2014

Od akcji do publikacji. Niezwykły album "Archiwa Rodzinne"

Stare fotografie i dokumenty poświadczające szlachectwo, narodowość czy wykształcenie naszych słuchaczy znalazły się w najnowszej publikacji Archiwów Państwowych pt. "Archiwa Rodzinne". Wydany właśnie album to efekt wspólnej akcji Archiwów i radiowej Jedynki "Zostań rodzinnym archiwistą".
Janina i Józef Mielęccy, początek XX w.Janina i Józef Mielęccy, początek XX w.ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Okładka
Okładka albumu "Archiwa Rodzinne"

W "Archiwach Rodzinnych" znalazły się pamiątki rodzinne pięciu laureatów i czterech osób wyróżnionych w konkursie "Zostań rodzinnym archiwistą". W sumie to około 250 starych fotografii i skanów archiwalnych dokumentów. – W powszechnej opinii rodzinne archiwa to przede wszystkim fotografie i one rzeczywiście dominują. Mamy jednak także mapy, plany, różnego rodzaju świadectwa, zaświadczenia, poświadczenia, odznaczenia czy listy. Pokazują one jakie skarby kryją archiwa rodzinne Polaków i jakie historie opowiadają - mówi Grzegorz Welik, przewodniczący komisji oceniającej nadesłane prace.

Na uwagę zasługują także materiały dokumentujące różnego typu represje, wyroki więzienia, zesłania oraz migracje pojedynczych osób i całych rodzin. Istotnym elementem albumu "Archiwa Rodzinne” jest też korespondencja: telegramy, pocztówki, listy, z których część posiada nawet walory literackie, podobnie jak dzienniki, pamiętniki i wspomnienia.

Zostań rodzinnym archiwistą >>> Akcja radiowej Jedynki i Archiwów Państwowych

W publikacji zaprezentowano m.in. dokumenty pochodzące z archiwów rodzinnych Justyny Trojanowskiej, która od 13 lat poszukuje swoich przodków, a na drzewie genealogicznym swojej rodziny umieściła już ponad 6200 spokrewnionych osób. – Gdyby rok temu ktoś powiedział mi, że moje materiały i krótka wzmianka o mnie pojawią się w jakiejś książce, to prawdopodobnie bym nie dowierzała. Czuję też satysfakcję, bo jednak jest to pewnego rodzaju ukoronowanie mojej wieloletniej pracy nad drzewem genealogicznym - mówi zdobywczyni jednego z wyróżnień w konkursie.

"Zostań rodzinnym archiwistą". Znamy laureatów konkursu >>>

Wydana właśnie publikacja to nie jedyny efekt wspólnej akcji radiowej Jedynki i Archiwów Państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą". Od stycznia 2014 roku w 30 miastach w całej Polsce działają punkty konsultacyjne, w których można uzyskać poradę jak tworzyć archiwa rodzinne i dbać o zgromadzone dokumenty.

Z książką pt. "Archiwa rodzinne" w wersji elektronicznej można zapoznać się na stronie interenetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Materiał do "Sygnałów dnia" przygotowała Dorota Świerczyńska.

pg/kul