Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Owsiński 28.07.2014

Szturm na budynek YMCA. Pomógł wybuch bomby

2 września 1944 roku, gdy upadło już wiele dzielnic żołnierze batalionu "Miłosz” zdobyli budynek YMCA (z ang. Young Men's Christian Association - Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej) - powiedział dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Gmach Związku Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA w Warszawie. Widok zewnętrzny gmachu od strony ogrodu Frascati w okresie międzywojennymGmach Związku Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA" w Warszawie. Widok zewnętrzny gmachu od strony ogrodu Frascati w okresie międzywojennymNarodowe Archiwum Cyfrowe

Obecnie w budynku znajdującym się na pograniczu Powiśla Czerniakowskiego i Śródmieścia Południowego na skrzyżowaniu ulic Prusa i Konopnickiej działa Teatr Buffo.

Ruch YMCA powstał w okresie międzywojennym i sławił się propagowaniem sportu. - Podczas walk w gmachu była silna załoga niemiecka posiadająca broń maszynową. Dodatkowo Niemcy byli wspierani ogniem z gmachu Sejmu. 2 września żołnierze batalionu "Miłosz" zdobyli budynek YMCA. Było to trudne, bo dookoła znajdowały się zasieki i umocnienia. W środku, podczas szturmu doszło nawet do walki wręcz. Jeden z żołnierzy miał butelkę z benzyną i walce z żołnierzem niemieckim obaj zaczęli się palić - powiedział ekspert.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Stefan Bursiak, pseudonim "Pepcio" z batalionu "Miłosz” brał udział w ataku na budynek YMCA. Powstaniec wspomina, że Niemcy mieli tam potężny bastion obrony, a zdobycie budynku w bezpośrednim natarciu było dla powstańców niemożliwe. - 2 września duży pocisk spadł przed wejście do YMCA. Wówczas rozpoczął się szturm. Niemcy szybko się poddali, bo wybuch pocisku zmiótł im stanowiska w oknach - powiedział.

Posłuchaj jego wspomnień o walkach w Śródmieściu Południowym.

Poprzednie odcinki cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego znajdziesz tu >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentujemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

to/ag