Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 07.08.2014

Lwów - miasto na granicy światów i krain

Ostatnio oczy całego świata zwrócone są na Ukrainę, która pragnie odzyskać pełną niepodległość. Dla Polaków wyjątkowym miejscem na Ukrainie, związanym bardzo ściśle z naszą historią, jest Lwów.
Fragment lwowskiej starówkiFragment lwowskiej starówkiGlow Images/East News

Jarosław Zawadzki, historyk sztuki po raz pierwszy pojechał do Lwowa w 1989 roku wraz z grupą przyjaciół. Bez problemu znaleźli cerkiew św. Jura, gmach Ossolineum, uniwersytet, ratusz i katedrę. Na końcu zwiedzania poszli na Cmentarz Łyczakowski. - Ogarnął nas nastrój, jakbyśmy byli na warszawskich Powązkach, gdzie dookoła były stare, stuletnie grobowce i chyba jeszcze starsze drzewa - opowiada historyk.
Na lwowskiej nekropolii znajdują się m.in. mogiły Gabrieli Zapolskiej i Marii Konopnickiej. - Wchodząc coraz dalej w cmentarz, teren staje się coraz bardziej pofałdowany, przypominając park krajobrazowy, ozdobiony grobowcami - wspomina Jarosław Zawadzki. Nekropolia była wówczas już częściowo uporządkowana, dzięki czemu można było rozpoznać ślady jej dawnego założenia.
Lwów. Krajobrazy serdeczne >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl
Jednym z ciekawszych obiektów miasta jest Lwowska Galeria Obrazów. Jej powstanie było związane z inicjatywą lwowskiej inteligencji z końca XIX wieku. Pierwsze fundusze na jej rozwój przydzielono w 1902 roku. - Zbiory stopniowo się rozrastały, dzięki kolejnym zakupom i przekazywaniu całych prywatnych kolekcji. Z czasem powstał imponujący zbiór płócien, przedstawiający rozwój sztuki na przestrzeni niemal 400 lat - mówi historyk sztuki.
W kolekcji Lwowskiej Galerii Obrazów znajdują się płótna: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Stanisława Wyspiańskiego i wielu innych znakomitych artystów. Historyk sztuki podkreśla, że można studiować w owej galerii rozwój polskiego malarstwa. - Takie są koleje historii, że trzeba pojechać do Lwowa, by obejrzeć te płótna - dodaje Jarosław Zawadzki.

W jaki sposób powstał Lwów? Jakie były jego dalsze dzieje? Co warto zobaczyć w tym mieście? Posłuchaj całej audycji.

W programie gościł Jarosław Zawadzki, historyk sztuki.

"Ślady na piasku" przygotowała Małgorzata Glabisz-Pniewska.
sm/ag