Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 08.09.2014

Świątynia Sweti Cchoweli, taniec kartuli, pierożki chinkali - Gruzja w pełnej krasie

- Dla Gruzinów obiekt, który ma mniej niż 500 lat nie jest zabytkiem. Wynika to z tego, że w tym niewielkim kraju, który odpowiada mniej więcej 1/4 terytorium Polski, jest mnóstwo zabytków znacznie starszych - mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Dąbrowski z portalu Kaukaz.pl.
Tancerze Państwowego Zespołu Tańca Ludowego Gruzji podczas występuTancerze Państwowego Zespołu Tańca Ludowego Gruzji podczas występu PAP/EPA/NABIL MOUNZER
Posłuchaj
  • Tamar Gelashvili-Dąbrowska i Krzysztof Dąbrowski o Gruzji (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Bartek Szaro, autor bloga Paragon z podróży.pl, o tym co warto zobaczyć w Gruzji (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Katarzyna Dziewulska, studentka Politechniki Warszawskiej, o objazdowej wycieczce po Gruzji, w której brała udział wiosną (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Rozmowa z Mananą Gelashvili, właścicielką hostelu w Tbilisi (Lato z Radiem/Jedynka)
Czytaj także

Najstarsze w Gruzji są twierdze w Górach Samsarskich, które liczą od 4 do 6 tys. lat. Czasy rzymskie pamięta z kolei twierdza Gonio położona niedaleko Batumi. Pełne zabytków jest również miasto Mccheta wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jego centrum stoi licząca tysiąc lat świątynia Sweti Cchoweli.

- Jest to obiekt, który de facto ma w sobie całą historię chrześcijaństwa na terenach Gruzji. Legenda mówi, że jest tam pochowana szata Jezusa Chrystusa. Tam też w IV wieku n.e. powstał pierwszy kościół chrześcijański w Gruzji. Jego ruiny są obecnie wkomponowane w świątynię Sweti Cchoweli - tłumaczyła w "Lecie z Radiem" Tamar Gelashvili-Dąbrowska z portalu Kaukaz.pl.

/Gruzja to także tradycyjny taniec i muzyka. - Tak jak cała Gruzja jest mozaiką różnych regionów, tak też zróżnicowane są obie te rzeczy. Podam przykład. Taniec kartuli jest to taniec narodowy, bardzo dostojny, wykonuje się go w białych sukniach. A z kolei taniec adżaruli jest flirciarski, kobiety tańczą go szybciej, a muzyka jest bardziej skoczna - podkreślała rodowita Gruzinka.

Jak zaplanować wycieczkę w gruzińskie góry i jakie rytuały towarzyszą Gruzinom podczas gotowania - dowiesz się z nagrania audycji, którą prowadziła Małgorzata Raducha.

"Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

pg, ei