Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 10.11.2014

Czy 25 lat temu upadł mur berliński?

To, co dzisiaj powszechnie rozumiemy jako historyczny upadek muru, było po prostu otwarciem szlabanów granicznych.
Czy 25 lat temu upadł mur berliński?East News/Glow Images

Wbrew obiegowej opinii, 9 listopada mur berliński nie upadł w sensie dosłownym. Samo burzenie i demontowanie muru nastąpiło dopiero w kolejnych dniach, kiedy granica wewnątrzniemiecka całkowicie przestała pełnić rolę bariery uniemożliwiającej obywatelom NRD ucieczkę z komunistycznego państwa. O uroczystościach rocznicowych opowie z Berlina nasz korespondent Wojciech Szymański.

W stolicy Meksyku, po zamieszkach w nocy z soboty na niedzielę, zatrzymano 14 osób. W centrum miasta doszło do manifestacji, po której grupa zamaskowanych demonstrantów podpaliła drzwi Pałacu Narodowego. 26 września w miejscowości Iguala w stanie Guerrero doszło do manifestacji studentów, po której zaginęły 43 osoby. Trzy dni temu Prokurator Generalny Meksyku powiedział, że trzy osoby z ponad 70 zatrzymanych przyznały się do zamordowania studentów. Dotychczas nie zidentyfikowano zwłok znalezionych w masowych grobach, więc studenci nadal oficjalnie uznani są za zaginionych. Więcej w rozmowie z korespondentką Polskiego Radia w Meksyku Sylwią Mróz.

Irak terroryzowany jest przez islamskich bojowników, wśród których nie brakuje europejskich ochotników. - Gdy wrócą do Europy będą stanowić najwyższe niebezpieczeństwo - ostrzega dr Monika Gabriela Bartoszewicz z Centrum Myśli Jana Pawła II, specjalistka od radykalnego islamu w Europie, z którą porozmawiamy m.in. o dżihadystach z Bałkanów.

Na "Więcej świata" w poniedziałek 10 listopada po godz. 18.15 zaprasza Michał Żakowski.

'' ut/tj/ag