Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Juliusz Urbanowicz 11.02.2015

Ekspert: Kurdowie odgrywają kluczową rolę w walce przeciw dżihadystom

- Iraccy Kurdowie są kluczową siłą w walce z Państwem Islamskim w Iraku, to oni odnoszą największe sukcesy. Podobnie jak Kurdowie w Syrii, którzy odbili Kobani, również ich iraccy rodacy rozpoczęli ofensywę - mówi w radiowej Jedynce Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej UW.
Scena po bitwie o pole naftowe pod Kirkukiem w Iraku pomiędzy dżihadystami a KurdamiScena po bitwie o pole naftowe pod Kirkukiem w Iraku pomiędzy dżihadystami a Kurdami KHALIL AL-A'NEI/PAP/EPA.

Irackim Kurdom udało się odciąć  zajęte wcześniej przez ekstremistów miasto Mosul – nie ma ono już połączenia lądowego z Rakką - najważniejszym miastem kontrolowanym przez islamistów w Syrii.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

Kurdowie żyją w kilku graniczących ze sobą państwach Bliskiego Wschodu. Oprócz Syrii i Iraku ich głównymi skupiskami w tym regionie są także Iran i Turcja. Szacuje się, że łącznie w tych krajach mieszka co najmniej 30 mln Kurdów.

- Wszyscy Kurdowie z regionu walczyli razem pod Kobani – podkreśla Balcer. Mało tego, na terytoriach północnego Iraku, gdzie Kurdowie utworzyli własne quasi-państwo, w ich szeregach przeciw dżihadystom walczą też oddziały chrześcijan, szyitów i sunnitów.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

Powodzenie na polu walki, a także względny spokój i tolerancja na kontrolowanym przez Kurdów obszarze budują im pozytywny wizerunek w całym regionie - zwłaszcza na tle tego, co dzieje się na innych terytoriach w sąsiedztwie. Coraz bardziej doceniają ich też zachodnie potęgi. USA ogłosiły, że pod Irbilem powstanie amerykańska baza lotnicza.

Czy stale rosnąca rola Kurdów w walce z dżihadystami pomoże w dążeniu do utworzenia niezależnego Kurdystanu? – Kurdowie zdają sobie sprawę z tego, że ogłoszenie niepodległości nie jest możliwe bez zgody mocarstw. Wiedzą też, że ich rola rośnie  – mówi Balcer.

Planom Kurdów mogą pomóc problemy Państwa Islamskiego. Spadają jego zyski ze sprzedaży ropy naftowej - ze względu na niszczenie infrastruktury przez naloty antydżihadystycznej koalicji z USA na czele. – Dżihadyści utrzymują dyscyplinę dzięki terrorowi i egzekucjom, ale ich sytuacja się komplikuje – ocenia ekspert.

II wojna Zachodu z islamskim terroryzmem (analiza) >>>

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Adam Balcer (Studium Europy Wschodniej UW)
Data emisji: 11
.02.2015r.

Godzina emisji: 18.15

 

''