Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 26.08.2010

Tajemnice Templariuszy

W Polsce mieszkało około 200 rycerzy zakonu - sprowadził ich książę Henryk Sandomierski.
TemplariuszeTemplariusze źr.huguesdepayns.fr

Templariuszy sprowadził do Polski około roku 1155 książę Henryk Sandomierski. Osadził ich na Ziemi Sandomierskiej w Opatowie i tam mieli swoją pierwsza komturię, czyli pewnego rodzaju folwarki, posiadłości gospodarcze, gdzie zarabiali na uprawie roli. - Oczywiście nie oni sami pracowali, a mieli swoich poddanych chłopów i z ich pracy korzystali - opowiadał o dziejach zakonu mediewista, historyk - dr Piotr Tafiłowski.

Książę Sandomierski oddał im wówczas pod opiekę szesnaście okolicznych wsi. - Jednak najsilniejsza akcja lokowania Templariuszy w Polsce miała miejsce w nowej Marchii, czyli od linii Odry na wschód, w dzisiejszej Wielkopolsce - opowiadał gość Jedynki. Właśnie tam zachowały się dwie kaplice Templariuszy. - Takich zabytków potemplariuszowych jest w Polsce jest bardzo mało - twierdzi historyk.

W tej części Europy Templariusze w ogóle nie budowali swoich zamków, a jedynie komturie. Szacuje się, że w Polsce mieszkało około 200 Templariuszy. Wydaje się, że to niewielka liczba. - To nie powinno być zaskakujące, ponieważ, to zawsze tak było, że tych rycerzy, braci zakonnych było niewielu. W każdym zamku, w każdej komturii, w każdej posiadłości oni stanowili elitę, natomiast do tego byli bracia świeccy, czy też poddani, którzy wykonywali pracę. Templariusze, to była elita zakonna przeznaczona do walki, która zarządzała swoimi majątkami.

Zakonnicy zostali sprowadzenie do Polski w połowie XII wieku, ale historia zakonu zaczyna się około 30 lat wcześniej w Ziemi Świętej. - To był rok 1118, kiedy pewnien francuski rycerz o imieniu Hugo de Pavens założył takie bractwo - opowiadał na antenie jedynki dr Piotr Tafiłowski.

Pierwsza siedziba rycerzy Hugo de Pavens mieściła się niedaleko Świątyni Salomona, stąd też nazwa Templariusze - w języku łacińskim templum znaczy świątynia.

Więcej o dziejach Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona dowiesz się słuchając audycji Wieczór Naukowy - Szlakiem Templariuszy z udziałem mediewisty, historyka - dr Piotra Tafiłowskiego.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka

(mb)