Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Krakówka 03.06.2011

Transplantologia

Walka o każdy oddech, o każdy dzień, o każdą minutę...
Transplantologiaźr. Wikipedia,Piotr Bodzek, lic. CC

- My jako lekarze jesteśmy powołani do ratowania chorych. I w pewnym momencie, kiedy nieodwołalnie tracimy chorego, musimy zacząć go oceniać w zupełnie innym wymiarze, jako potencjalnego dawcę narządów. Ten moment jest dla nas niezwykle trudny, ale od niego zależy powodzenie całej transplantacji - mówi prof. Piotr Knapik, anestezjolog, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Po przeszczepie, w którym uczestniczy nawet policja, eskortując przewożone organy, rozpoczyna się walka z podstawową właściwością organizmu do obrony przed inwazją obych organizmów, szkodliwych dla nas patogenów.

- Dzięki umiejętności odparcia codziennych ataków wirusów, grzybów i bakterii jesteśmy w stanie spokojnie sobie żyć i nie zauważać nawet tego, że tam na poziomie komórkowym toczy się wielka wojna - tłumaczy dr Jacek Wojarski, kardiochirurg i transplantolog. Jednak, jak zaznacza, ten sam mechanizm zwalacza także przeszczepione organy. Lekarze muszą zwalczyć zdolność organizmu do odrzucenia przeszczepu, przez co otwierają furtkę dla groźnych dla pacjenta patogenów.

Jak mówi prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, sytuacji, w których lekarze stają bezradni wobec braku możliwości pomocy choremu, jest coraz mniej. Jeszcze trzy, cztery lata temu wysokie nadciśnienie płucne dyskwalifikowało pacjenta do transplantacji. Teraz np. postęp w farmakoterapii sprawił, że co roku, czasem co kilka miesięcy, chorzy dostają szansę na nowe życie.

Wyjątkową audycję PRZEZ TELEFON prowadził Artur Wolski.

(AK)

Aby wysłuchać całej rozmowy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, wystarczy wybrać "Transplantologia" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.