Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 07.10.2011

Jedni się przejadają, inni - nie dojadają (wideo)

Dr Stanisław Kłęk (prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego): 70 proc. Polaków cierpi na zaburzenia stanu odżywienia.
Dr Stanisław KłękDr Stanisław Kłękfot. PR

Gość radiowej Jedynki ("Sygnały Dnia") zaalarmował, że zwiększa się odsetek osób, które mają problemy z otyłością oraz liczba tych, którzy cierpią na braki pokarmowe.

Dr Stanisław Kłęk zauważył, że co dziesiąty chory przyjmowany do szpitala ma cechy niedożywienia ciężkiego stopnia, które wymagają interwencji leczniczej.

– Przynajmniej jedna trzecia do połowy osób przyjmowanych na oddział poda, że w ostatnim okresie czasu miała jakieś zmiany w przyjmowaniu pokarmu. Problem ten przekłada się na wyniki leczenia i na jego koszty – podkreślił.

Poinformował także, że udało się doprowadzić do powstania zapisów, które w sposób obowiązkowy nakażą wszystkim lekarzom od pierwszego stycznia oceniać stan odżywienia.

– Szpitale będą musiały natomiast utworzyć zespoły żywieniowe złożone z lekarza, pielęgniarki, farmaceuty i dietetyka. Ich zadaniem będzie monitorowanie stanu odżywienia pacjentów i w razie konieczności – wprowadzenie interwencji leczniczej. Jesteśmy pierwszym krajem w świecie, który promuje takie rozwiązanie pakietowe – mówił ekspert.

Rozmawiał Mariusz Syta.

(pp)