Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 20.12.2013

Alarmujące wnioski na temat stanu jamy ustnej Polaków

- Jeżeli się potwierdzą, to stan zdrowia jamy ustnej jest w Polsce mniej więcej na takim poziomie jak w Maroko - mówił w Jedynce dr Jan Kowalski, periodontolog.
Alarmujące wnioski na temat stanu jamy ustnej PolakówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dr Jan Kowalski o chorobach dziąseł i przyzębia (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Czytaj także

Badania epidemiologiczne rozpoczęto w 2012 roku. Zdrowie przyzębie miało zaledwie ok. 1 procent dotychczas przebadanych, natomiast 16,5 procent z nich miało głębokie kieszonki kwalifikujące do leczenia u specjalisty periodontologa.

- Już w latach 90. wyniki badania periodontologicznego potwierdzały, że mamy do czynienia z chorobą społeczną. Wszystko jest kwestią samoświadomości społeczeństwa i działań odgórnych. Według mnie dużym błędem było zlikwidowanie gabinetów stomatologicznych w szkole, gdzie wykonywane były badania przesiewowe i dosyć szybko można było zdiagnozować choroby wymagające specjalistycznego leczenia - tłumaczył dr Jan Kowalski z Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z Jedynką zdrowiej na moje.polskieradio.pl >>>

Periodontolog zwracał również uwagę, że Polacy za rzadko chodzą do dentysty. - Nawet jeżeli to robimy, to chodzimy incydentalnie, w momencie kiedy coś się dzieje. Natomiast niezwykle ważna jest regularna kontrola zdrowia jamy ustnej ponieważ często ból jest już sygnałem dosyć późnym – ostrzegał gość "Naukowego zawrotu głowy".

NAUKA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Skutki zaniedbań stanu jamy ustnej mogą być natomiast bardzo poważne. - Jest bardzo szeroki wachlarz powiązań pomiędzy zdrowiej jamy ustnej a zdrowiem ogólnym. Z całą pewnością dotyczy to udaru mózgu, osób, które są zagrożone zawałem serca, osób z cukrzycą i ciężarnych kobiet – mówił specjalista Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rozmawiała Katarzyna Jankowska.

pg