Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 23.03.2014

FameLab. Naukowiec musi mieć w sobie odrobinę szaleństwa

Naukowiec zamknięty w laboratorium, otoczony menzurkami, pipetami i z głową w oparach - to już przeszłość! Dziś młodzi naukowcy nie tylko chcą badać i odkrywać, ale też dzielić się swoją wiedzą i zaciekawiać nauką innych. Ale nie robią tego w typowy sposób... Zobaczcie!

FameLab to konkurs, w którym w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze i badaczki z dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. Wszyscy mają za zadanie, by w sposób jak najbardziej atrakcyjny i zrozumiały opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej. Liczy się poprawność pod względem naukowym, umiejętność jasnego wytłumaczenia skomplikowanych naukowych zagadnień oraz charyzma.
NAUKA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>

Dr Barbara Pietrzak (Uniwersytet Warszawski), finalistka polskiej edycji konkursu FameLab, dzięki doświadczeniom z dzieciństwa miała ułatwione zadanie. - Zamiast dobranocek dziadek opowiadał historie, prosił mnie tylko o wybór tematu, czy to będzie matematyka, fizyka, biologia i opowiadał ciekawostki z zadanej dziedziny - wspominała w "Sobocie z radiową Jedynką" .

Każdy uczestnik i uczestniczka konkursu FameLab ma jedynie 3 minuty, by zaprezentować wybrane zagadnienie. W wystąpieniu może użyć dowolnych rekwizytów, o ile jest w stanie wnieść je na scenę i obsłużyć bez pomocy innych osób. Regulamin konkursu wyklucza jednak użycie pomocy multimedialnych.

Tomasz Jakubek (Uniwersytet Jagielloński) mógł mieć nad innymi uczestnikami pewną przewagę, gdyż w młodości uczestniczył w zajęciach aktorskich. Z kolei Damian Sojka, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w dzieciństwie marzył, by zostać noblistą. - Moim badaniom bardzo wiele brakuje do światowego poziomu i uważam, że jeszcze bardzo wiele lat pracy przede mną - stwierdza dzisiaj.

Dr Pietrzak od lat przygląda się kolejnym pokoleniom... rozwielitki, Sojka podczas swojej prezentacji przekonuje, że każda komórka "przeżywa" dylematy i daje życie dzięki swojej śmierci, a Jakubek uważa, że każdy z nas jest gwiazdą... w 93 procentach.

Dlaczego zdecydowali się na udział w konkursie i jak przygotowują się do kolejnych etapów? Co, zdaniem młodych naukowców, jest celem konkursu FameLab i jakie on przynosi korzyści? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
Polska edycja konkursu FameLab organizowana jest przez Centrum Nauki Kopernik i British Council. Finał krajowy czeka młodych naukowców 10 maja 2014 w Warszawie, a w dniach 3-8 czerwca 2014 w Cheltenham (Wielka Brytania) odbędzie się finał międzynarodowy.

Rozmawiała Karolina Rożej.

"Sobota z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz)