Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 03.04.2014

Cukrzyca. Zobacz, co robić, jeśli zachorujesz

Cukrzyca to, zdaniem ekspertów, najpoważniejsza choroba cywilizacyjna XXI wieku. Poważniejsza niż nowotwory. Jak jest leczona w Polsce?
Cukrzyca. Zobacz, co robić, jeśli zachorujeszGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Cukrzyca - problem społeczny i ekonomiczny (Wieczór odkrywców/Jedynka)
  • Diabetolog Beata Stepanow o otyłości, cukrzycy i groźnych powikłaniach związanych z tą chorobą (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Według najnowszych danych, na świecie na cukrzycę cierpi 380 mln ludzi. Za 20 lat ich liczba ma wzrosnąć do 600 mln osób. Co roku diagnozuje się 7 mln nowych przypadków. Eksperci twierdzą, że to cukrzyca jest najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną XXI wieku.

Niedawno światło dzienne ujrzał najnowszy raport przygotowany przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, który opisuje, jak sytuacja wygląda w Polsce. - Choruje około 2,5 mln osób, ale część, kilkaset tysięcy, nie wie, że jest chora - mówi gość Jedynki, diabetolog dr Marek Golatowski .

- Największym problemem, tak jak w przypadku innych schorzeń, są ci, którzy nie wiedzą, że są chorzy - dodaje dr Jerzy Gryglewicz , ekspert ds. zdrowia, autor raportu Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. - Często bywa tak, że w przypadku chorób, które dają niejasne objawy, chorzy stawiają się u lekarza dość późno. Na szczęście diagnostyka cukrzycy poprawia się z roku na rok. Pacjenci często sami chcą się przebadać pod kątem najczęstszych chorób - dodaje specjalista.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Badania są zaś tanie i proste. Wystarczy zmierzyć poziom cukru we krwi. Jego zbyt wysoki poziom sprawi, że nasz lekarz wyśle nas na dodatkowe badania. - Rolę do odegrania mają tutaj lekarze rodzinni, którzy powinni zlecać proste badania, np. poziomu cukru glukometrem - mówi dr Golatowski. - Niestety, istnieje niepokojąca tendencja, że badania dedykowane wykrywaniu cukrzycy wykonuje się coraz rzadziej.

Jakie są objawy cukrzycy? Kiedy powinniśmy zacząć się martwić? Pierwsze objawy to częste oddawania moczu, spore pragnienie i osłabienie organizmu. Kiedy się pojawią, cukrzycę łatwo zdiagnozuje większość lekarzy. - Nieleczona cukrzyca kończy się powikłaniami - ostrzega dr Golatowski.

-  Kiedy się jej nie leczy lub zaniecha leczenia, to po latach pojawią się kłopoty z układem krwionośnym: zawały, udary. Grozi nam też utrata wzroku, problemy z nerkami, a nawet amputacje. - Utrata kończyn to jednak rzadkość, bo ludzie, u których zdiagnozowano cukrzycę, jednak się leczą - mówi dr Gryglewicz.
Cukrzyca to nadal spory problem społeczny i ekonomiczny w Polsce. W audycji także o tym, jak zapobiegać powikłaniom cukrzycy, jaka jest strategia jej leczenia, koszty i czy polscy chorzy na cukrzycę mają dostęp do najnowszych terapii?

Audycję z cyklu "Wieczór odkrywców" prowadził Krzysztof Michalski.

(ew, pg)