Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 06.10.2014

"Wystawcie radia na parapety, niech grają głośno"

W związku z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona działalności Polskiego Radia zarówno w okupowanej Polsce, jak i poza jej granicami.
Wóz transmisyjny Polskiego Radia używany w 1939 rokuWóz transmisyjny Polskiego Radia używany w 1939 rokuWikimedia/CC/domena publiczna

Prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski podkreślił, że we wrześniu 1939 roku Polskie Radio odgrywało niezwykle ważną rolę. - Radio było właściwie jedynym środkiem komunikowania się masowego o skuteczności natychmiastowej, docierającym do wszystkich mieszkańców walczącej Warszawy i - w promieniu 50 km - do mieszkańców naszego kraju. Nie był to wielki zasięg, ale informacje przekazywane przez Polskie Radio rozchodziły się tzw. pocztą pantoflową po obszarze całej Polski - wytłumaczył.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>
Jak zaznaczył Andrzej Siezieniewski, Polskie Radio pełniło wówczas rolę informacyjną i dyspozycyjno-organizacyjną. Przypomniał słynne hasło: "wystawcie radia na parapety, niech grają głośno, niech ludzie słyszą". - Wszystkie komunikaty związane z tym, jak toczą się walki, gdzie toczą się te walki, gdzie jest potrzebna pomoc, gdzie jest potrzebne silne wsparcie - to była rola Polskiego Radia w tamtym czasie. Właśnie taka rola organizatorska, rola mobilizująca mieszkańców Warszawy do obrony przed nacierającym najeźdźcą - powiedział.
Prezes Zarządu Polskiego Radia poinformował, że Archiwum Polskiego Radia przygotowało montaż zachowanych i oczyszczonych materiałów pokazujących atmosferę tamtych czasów. - Powiem zupełnie otwarcie - ciarki po plecach mi przechodzą. To nie jest Teatr Polskiego Radia, to są autentyczne głosy ludzi, którzy byli świadkami wielkiego dramatu naszej ojczyzny. Warto tego posłuchać, by lepiej zrozumieć dramat 1939 roku i pięciu lat okupacji - stwierdził.

POSŁUCHAJ: Polskie Radio w 1939 roku - pożegnanie ze słuchaczami >>>

W audycji, w której wykorzystanych zostało wiele materiałów archiwalnych, wziął również udział sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, prof. Andrzej Kunert , który opowiedział o "czterech pożegnaniach" Polskiego Radia.

Dr hab Waldemar Grabowski z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśnił, jak wyglądała działalność Polskiego Radia w Londynie w latach 1940-1945. Z kolei prof. dr hab Zbigniew Wawer , dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie opowiedział o audycjach Polskiego Radia nadawanych z Bliskiego i Środkowego Wschodu.
Inicjatorem konferencji "Polskie Radio w czasie II wojny światowej" było Archiwum Polskiego Radia. Jego dyrektor, Waldemar Listowski , również wypowiedział się w audycji.

"Naukowy zawrót głowy" prowadził Artur Wolski .

kk/asz