Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 23.07.2015

Filozof, który zgłębiał istotę dekolonizacji

- Frantz Fanon twierdził, że proces dekolonizacji nie może być łagodny, ponieważ łagodna nie była sama kolonizacja; w jej wyniku pokaleczona została duża część świata - mówi filozof Tomasz Wiśniewski.
Posłuchaj
  • Dr hab. Tomasz Wiśniewski o filozofii dekolonizacji Frantza Fanona (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Frantz Fanon - urodzony na Martynice wnuk czarnoskórego niewolnika - był jednym z najważniejszych myślicieli XX w. w kwestiach dekolonizacji i patologii, jakie powstają na tle procesów kolonizacyjnych.

- Fanon dokonał takiego porównania: kiedy żyjemy w metropolii, to co prawda odczuwamy nacisk władzy, ale jest on delikatniejszy, czyniony za pomocą różnych form nacisku pośredniego: szkołę, kościół, moralność. Natomiast skolonizowany w kolonii spotyka się z przemocą w sposób bezpośredni. Po drugiej stronie nie stoi ksiądz, nauczyciel czy filozof, tylko żołnierz albo policjant. Wyzwolenie się z tego typu represji nie może polegać na włożeniu kwiató w lufy karabinów, bo to nie zadziała - tłumaczy gość Jedynki.

Z audycji dowiesz się także, jak Frantz Fanon postrzegany jest przez antykolonialny ruch wyzwoleńczy i jaką siłą może być filozofia polityczna.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr hab. Tomasz Wiśniewski (Instytut Filozofii UW)

Data emisji: 22.07.2015

Godzina emisji: 23.35

pg/asz