Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 20.10.2015

Problemy z reumatyzmem, które dotykają młodych

- Choroby zapalne stawów dotykają młodych, którzy zanim pomyślą, że może to być choroba reumatyczna, to mija czas, gdy szanse na wyleczenie są największe - mówi Monika Zientek ze Stowarzyszenia "3majmy się razem".
Posłuchaj
  • Reumatyzm, który dotyka młodych (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Okno terapeutyczne dla reumatoidalnego zapalenia stawów to 12 tygodni od momentu pierwszych objawów, gdy zaczyna nas boleć, strzykać i doskwierają nam przypadłości reumatyczne. Jeśli wówczas podejmiemy szybkie leczenie, to szanse na wyzdrowienie są znacznie większe. - Jest to jedna z najczęstszych chorób zapalnych, dotyczących populacji ludzi młodych. W innych schorzeniach okno terapeutyczne jest trochę dłuższe - mówi dr hab. Brygida Kwiatkowska.

Jak opowiada profesor, obecnie rozpoczęcie leczenia i ustalenie precyzyjnego rozpoznania w czasie okna terapeutycznego daje szansę, by pacjenci uzyskali przerwę w chorobie, w tym wolną od leków. - To do tej pory było niemożliwe, a zagwarantowane to jest tylko i wyłącznie zmieszczeniem się w czasie okna terapeutycznego. Natychmiastowe leczenie jest gwarancją sukcesu - podkreśla lekarz.

W programie mówiliśmy o pierwszych objawach reumatoidalnego zapalenia stawów, które może odczuć pacjent i sposobach leczenia tej choroby.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr hab. nauk medycznych prof. nadzw IR Brygida Kwiatkowska (dyrektor ds. Klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie), Monika Zientek (prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem")

Data emisji: 19.10.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag