Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 03.10.2012

Do PPS pchnął ją Żeromski. Lidię Ciołkoszową wspomina Andrzej Friszke

- Jej londyński dom był z rodzaju takich, których dzisiaj już nie ma. Mały, cały wypełniony książkami - wspomina jedną z najważniejszych postaci londyńskiej emigracji znany historyk.
Prof. Andrzej FriszkeProf. Andrzej FriszkePolskie Radio
Posłuchaj
  • Prof. Andrzej Friszke o Lidii Ciołkoszowej
Czytaj także

W tym roku mija 110. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Lidii Ciołkoszowej. Żona przywódcy Polskiej Partii Socjalistycznej Adama Ciołkosza  to czołowa działaczka kierownictwa PPS od okresu międzywojennego, a po 1939 roku także emigracji niepodległościowej w Londynie.

- Była bardzo istotną partnerką męża w sferze intelektualnej, ale i w wielu innych sprawach często dochodzili do wspólnych konkluzji. Lidia Ciołkoszowa była też osobą bardzo aktywną w międzynarodowym ruchu kobiecym. To wreszcie bardzo ważna postać emigracji londyńskiej. Miała mocną pozycję, była powszechnie znana - mówił w radiowej Jedynce historyk, a prywatnie bliski znajomy Lidii Ciołkoszowej, Andrzej Friszke.  

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia RADIA WOLNOŚCI

Bohaterka audycji Jedynki ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, zakończone doktoratem z analizy dzieł Stefana Żeromskiego. Właśnie lektura Żeromskiego zaprowadziła ją, jak sama to podkreślała, w szeregi PPS.  

Andrzej Friszke przypomina, że pochodziła ona z rodziny inteligenckiej, żydowskiej, później przeszła na katolicyzm. - To dość typowa sytuacja dla rzeczywistości przedwojennej i dla osób wywodzących się z asymilujących się rodzin żydowskich. Jej rodzice odeszli od reguł ubioru, stroju, mowy i znaleźli się na pograniczuu polskości. Ona sama niewątpliwie była Polką, całe jej życie to udowadnia. Pamiętajmy też, że jej rodziców zamordowali hitlerowcy, a brat przeżył obóz koncentracyjny - opowiadał historyk.

Lidia
Lidia Ciołkoszowa

Lidia Ciołkoszowa była  publicystką i historyczką,  autorką wielu artykułów, broszur  oraz audycji radiowych z historii polskiego ruchu robotniczego, nadawanych przez Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa. W roku 1965 opublikowała m.in.  książkę "Publicystyka polska na emigracji w latach 1940-1960“ i - wspólnie z mężem - najważniejsze ich dzieło "Zarys dziejów socjalizmu polskiego“.  

Andrzej Friszke wspominał w audycji nie tylko pierwsze spotkanie z Ciołkoszową, ale także późniejsze, liczne wizyty w jej londyńskim domu. -Takich domów już nie ma. Miał dwa małe pokoje i kuchenkę. A wszystko wypełnione książkami, że ciężko było znaleźć miejsce na scianie na jakiś portret - opowiadał.

Zapraszamy do serwisu HISTORIA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Przypominamy w niej archiwalne fragmenty wypowiedzi bohaterki, nagrane przez BBC. Lidia Ciołkoszowa opowiada w nich m.in., co przekonało ją do socjalizmu i dlaczego portret Żeromskiego miała nad łóżkiem.

Na "Naukowy zawrót głowy" zaprasza Dorota Truszczak.

ei