Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 21.05.2013

Polskie odkrycia ułatwią diagnozę i leczenie raka

- Już dziś jesteśmy w stanie wykorzystać badanie poziomu mikroRNA w osoczu, w celu rozpoznania choroby. Jest to możliwe już w przypadku bardzo małych guzów i pozwala określić ich charakter oraz typ - mówił prof. Krystian Jażdżewski, szef Pracowni Medycyny Genomowej (WUM).
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneSaint Louis University Madrid Campus/flickr.com/lic. CC
Posłuchaj
  • Prof. Krystian Jażdżewski i dr Tomasz Poprawka o badaniach młodych polskich naukowców (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Profesor Krystian Jażdżewski prowadzi swoje badania dzięki funduszom uzyskanym w ramach programu FOCUS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. - Skupiliśmy się na genach mikroRNA, których główna funkcja polega na regulowaniu innych genów w naszym organizmie. Jeżeli kontrola mikroRNA jest rozregulowana komórki mogą rozrastać się i doprowadzać do powstawania guza - wyjaśnił w Jedynce.

Równolegle z poszukiwaniem nowych genów klasy mikroRNA trwają badania kliniczne, które mają odpowiedzieć na pytanie, jak tę wiedzę wykorzystać w diagnostyce i leczeniu. - To główny cel naszych badań. MikroRNA mają fantastyczną cechę - ich stężenie jest swoiste dla danego typu nowotworów. A więc gdy pojawia się nowotwór, nagle pewnego genu jest w organizmie za dużo - wyjaśnił szef Pracowni Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nauka w Jedynce >>>

Zastępca dyrektora Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, dr Tomasz Poprawka podkreślił, że program FOCUS powstał dla ludzi, którzy są na początku kariery naukowej, aby mogli stworzyć własny zespół. Spośród około 20 laureatów wielu udało się - tak jak prof. Jażdżewskiemu - założyć laboratoria i pracownie. - Zawsze staramy się myśleć w kategoriach etapów kariery. Nagradzamy więc młodych najzdolniejszych naukowców, umożliwiamy powrót do kraju i założenie zespołu tym, którzy już mają pewne doświadczenie, i nie zapominamy o tych, którzy prowadzą projekty na światowym poziomie - powiedział.

Czy polskie badania w dziedzinie mikroRNA można wykorzystać do powstrzymania rozwoju choroby? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z cyklu "Ludzie nauki"!

Audycja powstała we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.

tagi: NAUKA