Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 19.10.2013

Konflikt dobrym motorem do zmian i ulepszania?

Wielu z nas nie radzi sobie z konfliktami. Nie umiemy się kłócić, bo konflikt rozumiemy jako rodzaj walki, a czasem nawet wojny międzyludzkiej. Skoro wojna, to muszą być przegrani i wygrani. Tylko czy zawsze tak to musi wyglądać?
Konflikt dobrym motorem do zmian i ulepszania?Glow Images/East News

Skoro nieuchronnie jesteśmy skazani na konflikt to jak postępować kiedy już wybuchnie? Czy konflikt zawsze musi być zjawiskiem negatywnym? Walczyć czy negocjować? I czy można nauczyć się panowania nad emocjami w czasie konfliktu?
Każda para przechodzi kryzysy. Sztuką nie jest do nich nie dopuszczać, a wychodzić z nich w taki sposób, by relacja była silniejsza. Dorota Ziółkowska-Maciaszek i Paweł Maciaszek, psychoterapeuci i prywatnie małżeństwo prowadzą fundację "Rozwój, poczekaj". Zajmują się profilaktyką rozwodową i uczulają swoich kursantów na to, co może ich spotkać na wspólnej drodze. - Często uczestnicy naszych warsztatów, pytani czym różni się udany związek od mniej udanego, mówią, że w tych udanych ludzie się nie kłócą. A nic bardziej mylnego. W udanych związkach ludzie kłócą się równie często, również bardzo ekspresyjnie. Dlatego tak bardzo ucieszyła nas ostatnio wypowiedź papieża Franciszka, który powiedział, "kłóćcie się, rzucajcie talerzami, ale żebyście nie chodzili spać nie pogodzeni ze sobą" - mówi Paweł Maciaszek.
Warto rozróżniać kryzys od konfliktu i chwilowej utarczki czy kłótni. - Czasami po prostu wystarczy usiąść i porozmawiać, by okazało się, że sprawa jest szybka do rozwiązania. Ale już w kryzysie tak łatwo nie jest. Kryzys zawsze jest pewnym zwrotem, a więc coś się musi zmienić: struktura związku, sposób w jaki para żyje musi ulec zmianie. Nie musi oznaczać końca, choć czasem się tak dzieje - tłumaczy Dorota Ziółkowska-Maciaszek.

Jak kłóci się świat? O brytyjskiej rezerwie, japońskiej ekspresji ciała, rosyjskich waśniach domowych i skandynawskim pozornym spokoju opowiedzieli Aleksandra Kaniewska - analityk polityczny ds. Wielkiej Brytanii w Instytucie Obywatelskim, Justyna Czachowska - tłumaczka z języków skandynawskich i Irina Bereza - Rosjanka mieszkająca w Polsce, nauczycielka rosyjskiego.

Statystyki kłótni rodzinnych przybliżyła natomiast Katarzyna Kowalczuk z CBOS. A jak przejawiają się różnice temperamentów Europejczyków w Parlamencie UE opowiedziała Beata Płomecka.

Gościem w studiu była Dominika Lebda - psycholog i trenerka, z którą rozmawialiśmy o tym… jak się kłócić. Posłuchaj całej audycji!

"Problem z głowy" poprowdziła Nina Karczmarewicz.

sm