Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 16.03.2014

Koncert dla Ukrainy. "Oni proszą tylko o prawo do prawa"

- Chciałam zobaczyć na własne oczy, z samego serca Majdanu, dokąd naprawdę dążą ci ludzie. Darzę ich absolutnym podziwem - mówiła w radiowej Jedynce aktorka Olena Leonenko, która zaśpiewa na dobroczynnym koncercie w Filharmonii Narodowej.
Olena Leonenko w studiu radiowej JedynkiOlena Leonenko w studiu radiowej JedynkiWojciech Kusiński/Polskie Radio

Urodzona w Kijowie aktorka i choreografka, która od ponad 20 lat mieszka w Polsce, w ciągu ostatnich miesięcy aktywnie uczestniczy w wydarzeniach na Majdanie. Jak podkreśliła w "Muzycznej Jedynce" dopiero bycie tam, na miejscu, pozwala zrozumieć dążenia protestujących ludzi: Ukraińców, Ormian, Białorusinów, Tatarów. - Byłam bardzo szczęśliwa, że mam szansę, okazję i chwilę, by pojechać na Majdan. Darzę tych ludzi absolutnym podziwem, atencją. Minus 26 stopni, a oni od rana do nocy stoją na Majdanie. I o co proszą? O prawo do prawa, to wszystko - mówiła Olena Leonenko w radiowej Jedynce. Zaznaczyła, że do tej pory słowo "demokracja" było na Ukrainie martwe, bo po 1991 roku sposób myślenia i rządzenia pozostał tam radziecki. - Na Majdanie mówią, że po 360 latach niewoli chcą w końcu stanowić o sobie - dodała.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Leonenko w Kijowie czytała wszystkie plakaty i napisy, by zrozumieć przekaz Majdanu. Przez te miesiące moskiewska telewizja pokazywała ukraiński protest jako narodziny faszyzmu, ultranacjonalizmu. - To było niezwykłe, bo ci ludzie przez wiele miesięcy byli prowokowani do agresji, a żadnej agresji tam nie było - dodała w rozmowie z Pawłem Sztompke.

Kalendarium wydarzeń na Ukrainie >>

Jej zdaniem tej atmosfery nie da się poczuć przez szkło ekranu, ale dobrze, że dzięki telewizji Polacy mogą śledzić wydarzenia na Majdanie, a Ukraińcy zobaczyć różne formy poparcia dla  nich, organizowane przez Polaków. - Zaczęliśmy się wzajemnie słyszeć. Niestety na tym przekazie wielu komentatorów wykonuje mniej lub bardziej uczciwą pracę. I to ludzi już męczy - słowa, kreacja własna. Gdyby był sam obraz, wydaje mi się, że więcej by powiedział - powiedziała.

Olena Leonenko chce przybliżyć Polakom brzmienie Ukrainy. Już w najbliższy poniedziałek, podczas dobroczynnego koncertu na rzecz młodzieży w Polsce i na Ukrainie, wykona XVIII-wieczną dumę "Płacz niewolnika". - Marzeniem mojego życia było zaśpiewać ten utwór. Przygotowujemy się, by zamknąć koncert w Filharmonii Narodowej surowym, lodowym brzmieniem - wyjaśniła.

"Podaj rękę Ukrainie" nieformalnym hymnem Majdanu >>>

Podczas koncertu wystąpią ukraińscy tenorzy, soliści Opery Lwowskiej i Opery Kijowskiej, którzy tworzą zespół Tenors Bel'canto. Towarzyszyć im będzie orkiestra Mistrzowskiej Szkoły Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa. W programie m.in. arie z oper Donizettiego, Mozarta, Pucciniego, Verdiego, ale także muzyka filmowa Ennio Morricone.

Koncert dobroczynny na rzecz młodzieży w Polsce i na Ukrainie odbędzie się w poniedziałek 17 marca o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej . Honorowy Patronat objął Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

Nad jakimi projektami artystka pracuje obecnie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Olena Leonenko opowiadała o historii Ukrainy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)