Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 05.10.2014

Od ruiny do turystycznej perełki. Cuda rewitalizacji

- Największa rewitalizacja w Polsce, a może i Europie to łódzka Manufaktura. Najpotężniejszą fabrykę włókienniczą kontynentu, założoną w XIX wieku przez Izraela Poznańskiego, zamieniono w centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe - opowiada w Jedynce Marek Tobiasz z Polskiej Izby Turystycznej.
Plaża na dziedzińcu łódzkiej Manufaktury. W pofabrycznych budynkach działa teatr, muzeum, punkt informacji turystycznej, kino, kręgielnia, siłownia, centrum wspinaczkowe, kilka restauracji i kawiarni, a także centrum handlowePlaża na dziedzińcu łódzkiej Manufaktury. W pofabrycznych budynkach działa teatr, muzeum, punkt informacji turystycznej, kino, kręgielnia, siłownia, centrum wspinaczkowe, kilka restauracji i kawiarni, a także centrum handlowePAP/Grzegorz Michałowski

Fabryka pracowała do 1997 roku po czym popadła w zniszczenie. - W starych budynkach zostawiono tylko ściany, powstały nowoczesne wnętrza, a na środku Manufaktury mamy 3-hektarowy rynek, który tętni życiem - wyjaśnia gość "Soboty z Jedynką".

Ogrodzone dawniej tereny fabryczne stały się dostępne dla mieszkańców, latem funkcjonuje tu plaża, zimą lodowisko. Miłośników architektury szczególnie cieszą zachowane cegły murów zewnętrznych.

Przykładów ponownego zagospodarowania zamykanych zakładów pracy mamy w Polsce więcej. - Jednym z ciekawszych jest powstałe w Starachowicach Muzeum Przyrody i Techniki. Prace objęły tam aż 12 obiektów, a placówka oferuje zwiedzającym wiele atrakcji - podaje Marek Tobiasz. Podobnie sukcesem zakończyła się rewitalizacja dawnej fabryki broni w Bydgoszczy, w której powstało Exploseum. Jego budynki wkomponowane w zieleń lasu, zwiedzanie trasą linii produkcyjnej nitrogliceryny, historie pracowników przymusowych czy możliwość zorganizowania lekcji chemii czynią placówkę atrakcyjną zarówno dla turystów, jak i społeczności lokalnej.

Ale rewitalizacji podlegają w Polsce nie tylko fabryczne hale. Interesujące przemiany zachodzą także w dawnych dworcach, młynach, dworkach czy wieżach ciśnień. - Te ostatnie, na przykład w Piszu czy Giżycku, stanowią punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Mazur - poleca w rozmowie ze Sławą Bieńczycką.

Gdzie w Polsce z sukcesem zrewitalizowano budynki dworców? Co znajdziemy w Szymbarku i w jakim miejscu powstało Centrum Hewelianum? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sobota z radiową Jedynką" na naszej antenie co tydzień między godz. 9.00 a 20.00.

(asz,tj)