Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 30.10.2014

Monumentalna powieść "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk

Nowa książka Olgi Tokarczuk jest wielkim wydarzeniem literackim, na co wpływa nie tylko fakt, że autorka pracowała nad 900-stronicową powieścią pracował przez sześć lat. - Ludzie mają tendencję do popadania w trans i porządna powieść służy właśnie do tego - mówi Olga Tokarczuk.
Olga TokarczukOlga TokarczukBorys Nieśpielak / DeFacto/Wikimedia Commons

Olga Tokarczuk w nowej powieści "Księgi Jakubowe" opisuje wielokulturową, wieloreligijną i wielonarodową XVIII-wieczną Polskę i historię żydowskiego mistyka Jakuba Franka. 900-stronicowa książka pełna jest misternie skonstruowanych wątków, barwnych postaci i detali dotyczących życia w Polsce w XVIII wieku.

''

- Dobra powieść musi czytelnika zagarnąć, sprawić, by wszedł on w jej świat i tam się przez moment, nawet dłuższy, rozgościł. Naszkicowanie plastycznej mapy powieściowego świata domaga się wielu szczegółów i pewnego rodzaju spokojnego opowiadania historii, więc książki transowe nie mogą być krótkie - mówi autorka. Prowadząca audycję Magda Mikołajczuk potwierdza, że od książki Olgi Tokarczuk wprost nie można się oderwać. Dziennikarka przyznaje, że jest to klasyczna XIX-wieczna powieść.

Pisarka zwraca też uwagę na fakt, że jest to powieść historyczna, w której czuć perspektywę współczesnego autora. - To nawiązanie do niej, a z drugiej strony jest ona bardzo współczesna, bo jest napisana z punktu widzenia współczesnego człowieka. Takiego, który miał do czynienia z feminizmem, z postkolonializmem, który rozumie świat współcześnie - opowiada Olga Tokarczuk.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Autorka przyznaje, że po kilku latach pracy nad książką czuje się związana z bohaterami powieści. Niektóre historie zostały oparte na faktach, a inne są stworzone na postawie zdania, które autorka odnalazła w dokumentach albo z różnych tekstów. - Ksiądz Chmielowski nie wiem jaki był naprawdę i dziś nie da się już tego sprawdzić. W książce uczyniłam go człowiekiem bardzo poczciwym - wyjaśnia autorka.


Jak powstawała książka? Kto pomagał przy redakcji powieści? Posłuchaj całej rozmowy.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Magazyn "Moje książki" poprowadziła Magdalena Mikołajczuk.

(sm/ag)