Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 25.03.2018

W teatrze można coś zobaczyć na próbę

W przeddzień (prawie, bo święto jest 27.03) Międzynarodowego Dnia Teatru cała audycja jest poświęcona teatrowi. Bez aktora i widowni nie ma teatru, bo on polega na wymianie energii miedzy nimi. Gustaw Holoubek pisał, że to rodzaj rozmowy miedzy aktorem a widownią i widownią a aktorem.

- Teatr to potrzeba ludzkiej natury - podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego. Zwraca uwagę, że teatr to potrzeba nieustannego sprawdzania świata. Wyjaśnia, że teatr proponuje pewien model, w którym możemy pewne sytuacje wypróbować, albo ocenić i pokazać publiczności do przemyślenia. - Ten świat zawsze jest do odebrania w emocji i na tym polega ten dialog, wymiana energii - mówi Dorota Buchwald. Wskazuje, że teatr może dużo szybciej niż literatura czy film zareagować na to co się dzieje wokół nas. Przykładem są słynne "Dziady" w 1968 roku. Kiedy powstały Międzynarodowe Dni Teatru? Co im towarzyszy? Posłuchaj nagrania całej audycji.

W niej również o akcji "Dotknij teatru" promującej chodzenie do teatru, a w ramach Festiwalu Nowe Epifanie o premierze "Króla Ducha", czyli "Nocnym seansie metempsychicznym" z poematem Juliusza Słowackiego i z wykorzystaniem ostatniego niedokończonego dramatu "Książę Michał Twerski". Niedokończone arcydzieło Juliusza Słowackiego pisane przez umierającego poetę zostanie wystawione w zakamarkach Teatru Polskiego i na ulicach Warszawy. Reżyseruje Łukasz Kos. (Jedni je odrzucają, inni pozostają zarażeni jego tajemniczym "wirusem". Piłsudski recytował dzieło z pamięci, a będąc u władzy urządził Słowackiemu królewski pogrzeb na Wawelu. Karol Wojtyła jako młodzieniec w Teatrze Rapsodycznym w czasach okupacji wcielał się w Króla Ducha.)

Mówimy również o musical "Chumesz lider" w Teatrze Żydowskim wg wierszy biblijnych Icyka Mangerea oraz o premierze Teatru 2118 Anny Karasińskiej (premiera jest dokładnie w Dzień Teatru i to spektakl o przyszłości teatru). W spektaklu, jednej z najbardziej interesujących reżyserek współczesnego teatru, występują: Magdalena Cielecka, Magdalena Popławska, Bartosz Gelner, Dobromir Dymecki i Monika Frajczyk.

W poniedziałek poznamy laureatów Orłów, czyli Polskich Nagród Filmowych. Jednego już znamy. Orła za osiągnięcia życia odbierze wybitny aktor, reżyser i pedagog Jerzy Stuhr, który ma na swym koncie wiele ról teatralnych ważnych nie tylko dla polskiego, ale też światowego teatru.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały reporterskie: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Dorota Buchwald (dyrektor Instytutu Teatralnego im. Prof. Zbigniewa Kraszewskiego w Warszawie), Łukasz Kos (reżyser teatralny), Katarzyna Post (asystentka reżysera), Henryk Rajfer (aktor), Katarzyna Anna Małachowska (choreograf), Anna Karasińska (reżyserka), Magdalena Cielecka (aktorka)

Data emisji: 25.03.2018

Godzina emisji: 21.05

ag