Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 16.01.2021

Twórczość Antoniego Czechowa to jest fenomen

Dramaty Antoniego Czechowa są nieskończonym źródłem inspiracji dla twórców teatru, wciąż zachwycają. Może dlatego, że pomimo upływu wielu lat wciąż są aktualne, opowiadają o nas samych.

Posłuchaj
45:39 2021_01_15 21_09_11_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Antoni Czechow – jeden z najważniejszych dramatopisarzy (Kulturalna Jedynka)

 

kino teatr kultura widownia 1200 free
Kulturalna Jedynka

W Teatrze Narodowym w Warszawie trwają próby do premiery spektaklu "Trzy siostry" w reżyserii Jana Englerta. W tym roku dramaty Antoniego Czechowa mają być wystawione w wielu polskich teatrach, m.in. w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, w stołecznym Współczesnym, w Teatrze Ludowym i Starym Narodowym w Krakowie. Ponadto, niedawno zostały one wydane w nowym zbiorze (ale w "starych" tłumaczeniach) pt. "Dramaty" (publikacja Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi i Instytutu Teatralnego im. M. Hertza).

Antoni Czechow (1860-1904) był rosyjskim nowelistą i dramatopisarzem. Uznawany jest za mistrza "małych form literackich", w których przeważały obrazki obyczajowe, miniatury z życia urzędników, kupców, ziemian i chłopów, łączące komizm z wyraźnymi akcentami krytyki społecznej. Znany jest głównie z dramatów odtwarzających tragizm powszedniej egzystencji zwykłych, przeciętnych ludzi, zazwyczaj pozbawionych woli działania, w których konflikty ukazywał w aspekcie ogólnoludzkim, społeczno-psychologicznym, a zarazem czysto rosyjskim.

Czytaj także:

To jest fenomen


. 

O tym, dlaczego Antoni Czechow jest wciąż jednym z najważniejszych dramatopisarzy, a jego dzieła, wystawiane i czytane, ciągle opowiadają o nas, pomimo upływu wielu lat, rozmawialiśmy w Programie 1 z inicjatorem wydania jego dramatów prof. Jackiem Orłowskim, tłumaczką  Agnieszką Lubomirą Piotrowską, a także z reżyserem przygotowywanego spektaklu, Janem Englertem. 

- Czechow jest bardzo ważnym autorem w kształceniu artystów, w teatrze polskim. Jest kluczowym autorem dla rozwoju artystycznego, intelektualnego artysty. Niewielu jest takich autorów, obok niego wymienić można raptem Szekspira, Ibsena, Moliera - wskazał prof. Jacek Orłowski. - To jest fenomen, że od tylu lat teatr polski i teatr światowy gra Czechowa. Powstają nowe interpretacje - dodał gość radiowej Jedynki.

- Cytując jednego z krytyków: Czechow stworzył właściwie dramat egzystencji, opisał egzystencję człowieka w obiektywnym kształcie, dotarł do fundamentalnej prawdy o naszym życiu. To powoduje, że czas mija, czas płynie, zmieniają się idee, mody, a my ciągle odnajdujemy w nim siebie - powiedział. - Sytuacja duchowa człowieka Zachodu nie zmieniła się od czasów epoki, w której pisał Czechow, epoki narastającej wielkiej transformacji kulturowej, społecznej, duchowej. W tym sensie Czechow jest pisarzem bardzo głęboko współczesnym - zauważył.

- Ja bardzo dużo jeżdżę do Rosji, uczestniczę w festiwalach, oglądam przedstawienia. Czechow jest niesamowicie intensywny na rosyjskiej scenie. Moją uwagę zwróciło to, z jaką łatwością oni opowiadają różne historie, przenoszą Czechowa w najróżniejsze epoki, zupełnie go nie przepisując. W Rosji oglądam Czechowa ubranego we współczesny kostium, oglądam "Mewę" ubraną w kostium odwilży chruszczowowskiej, i nie ma najmniejszych zmian w tekście. Ten tekst pasuje, ponieważ jest uniwersalny - opowiedziała Agnieszka Lubomira Piotrowska.

- Frazy Czechowa są dojmujące, chociaż on sam uważał, że pisze komedie, a wręcz farsy. Te teksty są wielowarstwowe, głębokie. Proste zdania, za którymi się kryją całe światy, całe historie. To jest niezwykle. Człowiek ma ciarki. Jest w tym taka siła, że widz jest wbity w fotel - stwierdziła.

Jan Englert zapytany, w czym tkwi siła twórczości Czechowa, odpowiedział, że w tym, iż autor zajmował się człowiekiem. - Siła literatury klasycznej, dramaturgicznej, teatralnej jest zbudowana nie na zajmowaniu się ogólnymi problemami, problemami całego społeczeństwa, tylko na zajmowaniu się problematami dotyczącymi jednostki. To są pełnokrwiste postaci, z którymi możemy się identyfikować - wyjaśnił dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie.


. 
Teatr Narodowy w Warszawie

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 15.01.2021 r. 

Godzina emisji: 21.10

kk