Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 27.02.2014

Minister nauki i szkolnictwa wyższego: warto wesprzeć humanistykę

Lena Kolarska-Bobińska mówiła w "Sygnałach dnia", że światły obywatel to nie tylko ten, który myśli o innowacjach, obserwuje inne planety i buduje samoloty. - To też obywatel, który potrafi racjonalnie myśleć, argumentować, komunikować i analizować nasze historyczne dziedzictwo - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Prof. Lena Kolarska-BobińskaProf. Lena Kolarska-BobińskaWojciech Kusiński/PR

W środę odbył się Okrągły Stół Humanistyki, podczas którego minister nauki przedstawiła propozycje dla środowiska humanistów, określane jako Pakiet dla humanistyki. Znalazła się w nim m.in. możliwość wprowadzenia zmiany w opłatach za drugi kierunek studiów. Mają one też objąć tzw. kierunki zamawiane. Do ich programów resort nauki chce wprowadzać tzw. umiejętności miękkie.

Lena Kolarska-Bobińska tłumaczyła w radiowej Jedynce, że jej propozycje, które przedstawiła  dotyczą podniesienia rangi i poprawienia sytuacji humanistyki. - Zaproponowaliśmy konkretne rozwiązania, które zostały życzliwie przyjęte - zapewniła minister w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim,

Przedsiębiorczość akademicka w radiowej Jedynce>>>

Podczas spotkania wyjaśniano m.in., że dla humanistyki zabójczy jest płatny drugi kierunek studiów oraz fakt, że ograniczono liczbę bezpłatnie studiujących na drugim kierunku do 10 proc. najlepszych. - Ponieważ reforma ogranicza napływ studentów humanistyki, to pomyśleliśmy, że zrobimy wyjątek i rozszerzymy ilość bezpłatnych miejsc do 20 proc. Zyskają na tym najlepsze w Polsce uczelnie - powiedziała. Jej zdaniem, dla studentów ważne jest też by idąc na drugi kierunek od początku nauki mieli wiedzę, czy będzie on płatny. - Student powinien mieć jasny kontrakt z uczelnią - wyjaśniła.

Kolarska-Bobińska zapewniła, że do tzw. kierunków zamawianych będą dodawane takie, które uczą miękkich kompetencji. - Rozwiązywania konfliktów, komunikacji, przedstawiania własnych myśli i opowiadania o osiągnięciach. To są rzeczy potrzebne w szukaniu pracy i na rynku - podkreśliła. Jej zdaniem pracodawcy szukają pracowników, którzy potrafią pracować w grupie, współdziałać z innymi, stawiać pytania i szukać odpowiedzi. - Wprowadzamy to na uczelniach, jako dodatkowe zajęcia - powiedziała Kolarska-Bobińska.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/ag