Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Jaremczak 26.08.2014

Minister edukacji: na razie nie będzie zmian w karcie nauczyciela

- Karta nauczyciela powinna być zastąpiona czymś nowym. Jest to jeden z pierwszych dokumentów stanu wojennego pisany w zupełnie innej sytuacji politycznej i społecznej. Ale w tej chwili nie planuję wprowadzać zmian w karcie, bo to zwiększyłoby tylko chaos - mówiła w Jedynce minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.
Minister edukacji Joanna Kluzik-RostkowskaMinister edukacji Joanna Kluzik-RostkowskaWojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość "Sygnałów dnia" uważa, ze nowy rok szkolny przynosi i tak dużo zmian, więc rozpoczynanie prac nad nową kartą nauczyciela nie ma sensu. Minister edukacji przyznała, że jej poprzedniczka - Krystyna Szumilas zostawiła w resorcie "podgotowany" projekt zmian. - On czeka na swój czas. Bardzo bym nie chciała, żebyśmy w momencie rozpoczęcia roku szkolnego i tych wszystkich rzeczy, które są przed nami w tym najbliższym czasie rozmawiali jeszcze o karcie - mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska.

Jej zdaniem ewentualne zmiany mogłyby "zwiększyć chaos i napięcia". - Szkoły narzekają, że ciągle oczekuje się od nich jakichś zmian - tłumaczyła.

Wśród zmian, jakie czekają na nauczycieli, uczniów i ich rodziców jest między innymi darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów oraz sześciolatki w szkołach.  Według minister w większości szkół sześcioletnie dzieci od dawna są przyjmowane. 1 września w szkolnych ławkach zasiądą dzieci, które urodziły się w pierwszej połowie 2008 roku. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w przyszłym roku wraz z całym rocznikiem dzieci sześcioletnich, urodzonych w 2009 roku.

Z opublikowanego niedawno raportu NIK wynika, że szkoły są lepiej przygotowane do przyjęcia sześciolatków niż jeszcze rok temu. Sytuacja uległa zdecydowanej poprawie - uznali kontrolerzy. W ponad 90 procentach szkół sprawdzonych w tym roku w salach lekcyjnych znaleźć można pomoce, gry i zabawki dydaktyczne. Niemal wszystkie placówki mają też zgodne z wymogami ergonomii meble uczniowskie. Większość szkół zapewnia dzieciom opiekę świetlicową, ciepły posiłek oraz place zabaw dla najmłodszych. W 80 procentach placówek liczba uczniów w oddziale klasy I nie przekracza 26 uczniów.

Jak tłumaczyła w radiowej Jedynce Joanna Kluzik-Rostkowska, to ustawa nakazuje, by w klasach nie było więcej niż 25 uczniów. Jej zdaniem, być może należałoby tak zmienić prawo, by dodatkowy uczeń, który dołączy do klasy w trakcie roku szkolnego nie wymuszał potrzeby dzielenia klas na dwie mniejsze.

1 września oznacza też, że do I klas trafi darmowy podręcznik. Minister poinformowała, że książka jest już we wszystkich placówkach, w całej Polsce. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom uczniów. "Nasz elementarz", obok wersji standardowej, ma także adaptacje dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych - dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami, mających trudności w uczeniu się lub komunikowaniu.

Według minister w kolejnych latach darmowy podręcznik będzie trafiał do nowych klas. - W tym roku to jest pierwsza klasa, w przyszłym roku to jest klasa pierwsza, druga, czwarta szkoły podstawowej i pierwsza w gimnazjum. W 2016 roku: pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta oraz pierwsza i druga w gimnazjum. A w 2017 roku zataczamy koło, czyli dla wszystkich klas szkół podstawowych i dla wszystkich klas gimnazjum podręczniki będą bezpłatne - wyliczała.

Joanna Kluzik-Rostkowska zachęcała też rodziców, by korzystali z państwowej pomocy przy szkolnej wyprawce. - Apeluję do wszystkich rodziców, którzy mają dostęp do tej wyprawki, tu decyduje kryterium: 539 złotych netto na osobę w rodzinie, żeby poszli do szkoły, zapytali i jeżeli tylko mają taką możliwość, by skorzystali tej pomocy. Mamy 156 milionów złotych na ten cel. Bylibyśmy zadowoleni, gdyby rodzice  z tych pieniędzy skorzystali - powiedziała.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asop, pg)