Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 11.12.2015

Konstytucjonalista: mamy sytuację, w której prawnicy są bezradni

- Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, który na początku mógł być sporem ustrojowym czy konstytucyjnym, w zasadzie jest na drugim planie. Mamy ostry kryzys polityczny - ocenił prof. Marek Chmaj.
Posłuchaj
  • Prof. Marek Chmaj o zamieszaniu wokół Trybunału Konstytucyjnego (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa w piśmie do prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego napisała, że do wyznaczenia składu orzekającego 3 grudnia TK zastosował pozaustawowe kryterium, co oznacza naruszenie konstytucji, a skutkiem - w ocenie szefowej KPRM - jest nieważność wyroku. Publikacja wyroku Trybunału została wstrzymana.

- Kwestię składu sędziów reguluje ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Mamy kilka różnych składów. Zasadniczo o konstytucyjności ustawy orzeka skład pięcioosobowy. Natomiast jeżeli sprawa jest szczególnie skomplikowana lub o dużej doniosłości prezes TK może zadecydować o rozpoznaniu sprawy w pełnym składzie - wyjaśnił konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

- Sprawa, którą Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał 3 grudnia nie była szczególnie zawiła, ale można uznać, że miała dużą doniosłość społeczną. Ale przypominam, że to prezes Trybunału i TK decydują, jaki skład rozpozna - sprawy o dużej doniosłości mogą rozpatrywać bądź składy pięcioosobowe, bądź pełne - zaznaczył.

- Od postawienia TK wyznaczającego skład nie ma żadnego odwołania. Nawet jeżeli ktokolwiek ma jakiekolwiek wątpliwości co do składu, to postanowienie Trybunału w tym przypadku jest wykonywanie i nie ma od tego postawienia żadnego środka zaskarżenia - podkreślił.

Prof. Rzepliński w odpowiedzi na list Kempy napisał, że ogłaszanie wyroków TK jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie. To oświadczenie również skomentowaliśmy w audycji "Z kraju i ze świata".

Trybunał Konstytucyjny uznał tydzień temu, że przepis ustawy o TK z czerwca 2015 roku jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim był podstawą wyboru w październiku przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów Trybunału - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Marek Chmaj (konstytucjonalista)

Data emisji: 11.12.2015

Godzina emisji: 12.45

kk/tj