Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 08.02.2016

Komisja Wenecka - superszeryf w świecie prawa?

W Polsce są przedstawiciele Komisji Weneckiej, którzy badają nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
Posłuchaj
  • Prof. Robert Grzeszczak o możliwych scenariuszach po wizycie ekspertów Komisji Weneckiej (Z Kraju i ze Świata/Jedynka)
Czytaj także

Prof. Robert Grzeszczak, ekspert prawa międzynarodowego, uważa, że określenie superszeryf odnośnie Komisji Weneckiej jest trochę na wyrost. Szeryf kojarzy się nam z kimś, kto twardo egzekwuje prawo. - Komisja nie ma możliwości egzekwowania jej ustaleń, one sa "miękkie", tylko informują i dają rady - wyjaśnia.

Czytaj także
adam bodnar 1200.jpg
Adam Bodnar: nie wypada zignorować opinii Komisji Weneckiej

Komisja już w przeszłości zajmowała się Polską, choć nie wydawała opinii. Badała sprawę Lwa Rywina czy zmian w naszej konstytucji w latach 90.

Ekspert ocenia, że umiędzynarodowiony spór o TK jest fatalny dla Polski. - Dotyczy fundamentalnych kwestii ustrojowych - wyjaśnia ekspert. Zwraca uwagę, że Komisja Wenecka zjawiła się w Polsce na zaproszenie ministra spraw zagranicznych, ale minister został niejako "natchniony" przez Komisję Europejską.

Profesor Grzeszczak wyjaśnia, jakie mogą być dalsze scenariusze po wizycie ekspertów europejskich, którzy w poniedziałek i wtorek (8-9.02) rozmawiają w różnych instytucjach o zmianach w przepisach o TK. Posłuchaj całej rozmowy.

Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy, którego orzeczenia nie mają mocy prawnej. Mogą być jedynie materiałem doradczym. Jednym z jej zadaniem jest sprawdzanie zgodności aktów prawnych ze standardami europejskimi oraz wyjaśnianie luk prawnych. Od momentu powstania w 1990 r. opiniowała już w ponad 500 przypadkach, w 50 krajach.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata - W samo południe

Prowadzi: Mariusz Syta

Gość: prof. Robert Grzeszczak (wykładowca prawa europejskiego i międzynarodowego z UW)

Data emisji: 8.02.2016

Godzina emisji: 12.46

ag/mk