Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Artur Jaryczewski 02.05.2016

Longin Komołowski: tak nas widzą na świecie, jak widzą Polonię

Zdaniem prezesa stowarzyszenia "Wspólnoty Polskiej", za Polonię należy uważać Polaków, którzy wyjechali z kraju i ich potomków. Polonią nie są natomiast mieszkańcy terenów, które kiedyś należały do Polski.
Posłuchaj
  • Longin Komołowski o sytuacji Polaków mieszkających za granicami kraju (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto to zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu. Longin Komołowski mówił w "Sygnałach dnia", że Polonia promuje nasz kraj za granicą. - Tak nas widzą na świecie, jak widzą Polonię. (…) Polonia przez swoją działalność wypełnia rolę promocji - zaznaczył.

Prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska" odniósł się w radiowej Jedynce do sytuacji Polaków mieszkających na Wschodzie. Komołowski ma nadzieję, że znowelizowana Karta Polaka ułatwi im powrót do kraju. Podkreśli, że Karta zawiera wiele rozwiązań wziętych z przygotowywanej ustawy o repatriacji. Powracająca do Polski osoba otrzyma 6 tysięcy złotych na zagospodarowanie i 9-miesięczną pomoc, na przykład na naukę zawodu czy poszukiwanie mieszkania.

Gość "Sygnałów dnia" poinformował, że prace nad ustawą o repatriacji są już zaawansowane. Komołowski powiedział, że w Kazachstanie rozpoczęto program szkolenia potencjalnych repatriantów, którzy są przygotowywani do powrotu do Polski. W tym roku jest na to przeznaczonych 30 milionów złotych, w przyszłym roku ma to być 80 milionów. Według niego, z Kazachstanu mogłoby wrócić około 34 tysięcy Polaków.

Longin Komołowski odniósł się także m.in. do sytuacji Polaków w Niemczech. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Michał Rachoń

Gość: Longin Komołowski (prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska")

Data emisji: 02.05.2016

Godzina emisji: 7.39

aj/kk