Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 23.06.2016

"Wyjść albo nie wyjść z UE?” Historyczny wybór Brytyjczyków

Wynik referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wpłynie na losy mieszkańców Zjednoczonego Królestwa i innych Europejczyków. W specjalnym wydaniu audycji ”Więcej świata” Agata Kasprolewicz pytała co sądzą na temat Brexitu, mieszkańcy Wysp i odkrywała ich motywacje.
Galeria Posłuchaj
  • Brexit. Historyczny wybór Brytyjczyków (Więcej świata /Jedynka)
Czytaj także

Rozmówca Agaty Kasprolewicz, Brendan Simms, profesor Uniwersytetu Cambridge, sięgnął po perspektywę historyczną - mówił o tym, że Wielka Brytania nigdy nie była wyspą w znaczeniu geopolitycznym. Przypomniał, że morza przez długi czas łączyły, nie dzieliły, były głównym szlakiem podróży. I tak miasta na wybrzeżu utrzymywały silne stosunki z Francją. Potem bardzo ważne dla Anglii były Niderlandy, następnie przyszedł udział w wojnie światowej. - William Szekspir pisał, że Anglia to klejnot w srebrne oprawione morze, ale ci, który przypominają ten cytat, zapominają o innych dziełach Szekspira, które mówią o bliskich związkach z kontynentem – przypominał historyk.

Więcej na temat Brexitu >>>

Brendan Simms nie jest jednak zdziwiony, że wiele osób chce opuścić UE – ocenił, że Unia Europejska znalazła się w dużym kryzysie.- To niekontrolowana imigracja, porażka polityczna w starciu z Władimirem Putinem – to sprawia, że prestiż UE podupadł – argumentował. Po drugie, jak mówił, wielu Brytyjczyków nie rozumie, dlaczego ich kraj miałby zrzec się części suwerenności na rzecz UE. Wielka Brytania była zwycięzcą wojen światowych i zimnej wojny, oddanie suwerenność za obietnicę dobrobytu ekonomicznego nie ma według Brytyjczyków żadnego sensu – wyjaśniał.

Autor thrillera politycznego "Wojny Brexit", Kevin Ramsey, tłumaczył, że ludzie obwiniają UE za bezrobocie, nie chcą imigrantów, wydaje im się, że bez tych ostatnich wszystko mogłoby się ułożyć. Dodał, że to brzydka cecha, a impulsem do takich postaw są słowa niektórych politycznych populistów.

W programie była również mowa o starciu flotylli na Tamizie – za i przeciw Brexitowi. Przedstawiciele branży rybackiej, z południowego wybrzeża - są za wyjściem ich kraju z UE. Mówili, że kwoty unijne są za małe, a rybacy zmuszeni są wyrzucać do morza złowione ryby. Agata Kasprolewicz odwiedziła też miasteczko uznane za najbardziej euroentuzjastyczne na Wyspach i dowiedziała się, jakie zastrzeżenia mają niektórzy Walijczycy wobec rządu w Londynie.

Dziennikarka Jedynki rozmawiała również z Cezarym Bednarskim, polskim architektem mieszkającym w Londynie.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Goście: Brendan Simms (profesor historii stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Cambridge) Kevin Ramsey (pisarz), Cezary Bednarski (architekt)

Data emisji: 23.06.2016

Godzina emisji: 18.13

agkm/tj