Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Martin Ruszkiewicz 26.08.2019

Wiceprezes IPN: pakt Ribbentrop-Mołotow przewidywał podział na Wiśle

- Warszawa miała zostać podzielona między Rzeszę Niemiecką a Zawiązek Sowiecki - mówił w audycji "W samo południe" dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Posłuchaj
  • Mateusz Szpytma o pakcie Ribbentrop-Mołotow (W samo południe/Jedynka)
Czytaj także

23 sierpnia 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRR, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie układ, który przesądził o wybuchu wojny. Było to równoznaczne z kolejnym rozbiorem ziem polskich. Najważniejszą częścią porozumienia dwóch totalitarnych państw był dodatkowy, tajny protokół uzgadniający podział Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) na niemiecką i sowiecką strefę wpływów. Ustalenia te stanowiły zapowiedź ludobójczej polityki realizowanej w imię zbrodniczych idei - nazistowskiej i komunistycznej.

Mateusz Szpytma uważa, że bez paktu Ribbentrop-Mołotow wojna i tak by wybuchła, ale byłaby zdecydowanie trudniejsza dla Hitlera. Jak mówił gość Jedynki, dzięki temu paktowi Hitler miał całkowicie wolną flankę wschodnią i nie musiał obawiać się ataku Francji od strony zachodniej.

- Pakt Hitler-Stalin był wymierzony nie tylko w Polskę, ale również w Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę i Rumunię. Natomiast w Polsce mało kto wie, że ten pakt przewidywał podział na Wiśle. Warszawa miała zostać podzielona między Rzeszę Niemiecką a Zawiązek Sowiecki. Praga miała być sowieckim terytorium. W końcu września dogadano się jednak, że przesunie się tę granicę bardziej na wschód, a Hitler odda Stalinowi Litwę - wyjaśnił wiceprezes IPN.

Dodał, że "tradycje współpracy niemiecko-rosyjskiej niestety są bardzo długie i groźne dla Polski". - Mimo tego, że było dwóch, a nawet trzech agresorów, to Polska nie skapitulowała - podkreślił Mateusz Szpytma.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Mateusz Szpytma (wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 12.16

mr/ans