Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 10.09.2019

Rolnictwo w UE. Ekspert: jedna z najważniejszych pozycji w budżecie

- Jest to próba pogodzenia wody z ogniem, czyli jednocześnie dowartościowania nas, ale jednak są ważniejsze teki - skomentowała w radiowej Jedynce dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych przydzielenie Polsce teki komisarza do spraw rolnictwa w Komisji Europejskiej.

Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła skład Komisji Europejskiej. Polski kandydat na komisarza Janusz Wojciechowski będzie odpowiadał - zgodnie z zapowiedziami - za unijne rolnictwo. Teraz nad całym kolegium komisarzy będzie głosował Parlament Europejski. Wcześniej jednak odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach.

Teki ważniejsze i mniej ważne

- Komisja Europejska to bardzo duże ciało. Liczy 27 osób, każdy kraj ma jednego komisarza. Były próby, żeby zredukować liczbę komisarzy w komisji, ale oczywiście jest to bardzo trudne, ponieważ żaden kraj jednak nie chce pozbyć się tego instrumentu, który ma. Kiedy Unia Europejska była złożona z 15 krajów, było mniej osób w składzie komisji. Niektóre portfele komisarzy są trochę naciągane. Są też takie ważniejsze i mniej ważne, np. zaproponowana Grekowi nowa teka dotycząca ochrony naszego europejskiego stylu życia. Można zastanawiać się, co w praktyce będzie miał do robienia tego typu komisarz - mówi dr Małgorzata Bonikowska.

Kiedyś rolnictwo było najważniejszą pozycją

Ursula von der Leyen oceniła, że teka komisarza ds. rolnictwa, która ma objąć Janusz Wojciechowski, jest bardzo ważna. - Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich stanowią jedną z dwóch najważniejszych pozycji w budżecie unijnym. Kiedyś była to nawet pozycja numer jeden. Wspólna polityka rolna jest jedną z najważniejszych - uważa gość Jedynki. - Trzeba też przyznać, że jednocześnie nie jest to obszar, który dziś jest największym wyzwaniem dla Unii Europejskiej - dodaje.

Próba obsadzenia Polski w ważnym obszarze

- To jest pewnie taka próba z jednej strony obsadzenia Polski w ważnym obszarze, bo na inny nasz kraj zapewne nie zgodziłby się. Ale z drugiej strony nie dostaliśmy tych tek, o które aspirowaliśmy. Mówiono o energetyce, sprawach gospodarczych i dano rolnictwo. Myślę, że jest to próba pogodzenia wody z ogniem, czyli jednocześnie dowartościowania nas, ale jednak są ważniejsze teki - mówi dr Małgorzata Bonikowska.

W audycji także m.in:

- Polska wygrała z Komisją Europejską w unijnym sądzie w sprawie gazociągu OPAL. Sędziowie z Luksemburga unieważnili decyzję Brukseli z 2016 roku, która zezwalała na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. Rozmowa z Beatą Płomecką (Luksemburg) i Aleksandrą Rybińską (wPolityce.pl i tygodnik Sieci).

- Argentyna przeżywa głęboki kryzys. Pojawiają się przy tym oryginalne pomysły - np. zastąpienia waluty narodowej amerykańskim dolarem. Czy ten południowoamerykański kraj ma szanse na poprawę swojej sytuacji? O tym w felietonie Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Aleksandra Rybińska (wPolityce.pl i tygodnik Sieci)

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 17.28

DS