Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 16.10.2019

Spotkanie Merkel - Macron. Ekspert o dwóch wizjach Europy

W przeddzień unijnego szczytu kanclerz Angela Merkel spotkała się z prezydentem Emmanuelem Macronem w Tuluzie. Główne tematy spotkania to sytuacja w północno-wschodniej Syrii po inwazji Turcji i sprawy związane z brexitem. O różnicach pomiędzy francuską a niemiecką wizją Europy mówił w audycji "Więcej Świata" dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Posłuchaj
  • Prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel spotkali się w południowej Francji, dzień przed kluczowym szczytem UE (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Do spotkania prezydenta Emmanuela Macrona z niemiecką kanclerz Angelą Merkel doszło w chwili napiętej sytuacji na świecie. Związane jest to z inwazją turecką w północno-wschodniej Syrii na tereny zajmowane przez Kurdów i postawą wobec tego prezydenta USA Donalda Trumpa. Berlin i Paryż ostro potępiły operację wojskową Ankary, ale według francuskich źródeł dyplomatycznych Europa bezradnie przygląda się rozwojowi wydarzeń.

Kilka dni temu kanclerz Angela Merkel mówiła, że "Niemcy i Francja powinny pogłębić swoje relacje i lepiej koordynować swoja politykę". - To jest obawa przed samodzielną polityką Francji i przed tym, że cały układ światowy zmienia się w naszych oczach. To jest m.in. konfrontacja Chin z USA, sytuacja na Bliskim Wschodzie czy polityka Putina. Istnieje ta świadomość wśród politycznych elit Europy, zwłaszcza wśród E. Macrona i A. Merkel - zaznaczył dr Kamil Zajączkowski z UW. 

Różnice pomiędzy wizją francuską Europy a wizją niemiecką 

Angela Merkel odchodzi na drugi plan, jeżeli chodzi o politykę międzynarodową, a jej miejsce sukcesywnie stara się zająć prezydent Francji. - Okazało się, że wizja prezydenta Macrona nie jest wizją, która dałaby mu większość we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. I tu jest ten tradycyjny podział, który nie jest czymś nowym. To jest różnica pomiędzy wizją francuską Europy i wizją niemiecką. Macron znów zaczął podkreślać, że to jest skupienie wokół najmocniejszych państw Europy i tworzenie twardego jądra i to jest taka awangarda, która miała iść do przodu. Z kolei Niemcy mówią integrujmy się tak jak teraz - wyjaśnił ekspert. 

pap_Merkel_Macron_1200.jpg

Negocjacje akcesyjne 

Unijnym ministrom ds. europejskich we wtorek nie udało się wypracować porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. Sprawa ma być omawiana na czwartkowo-piątkowym szczycie UE. Według nieoficjalnych źródeł brak zielonego światła ze strony UE to efekt stanowiska Francji, które jako jedyne państwo członkowskie była przeciwna otwarciu rozmów akcesyjnych zarówno ze Skopje, jak i Tiraną. Z kolei strona niemiecka jest otwarciem rozmów akcesyjnych. - Niemcy są przekonane, po pierwsze, że poprzez europeizację Bałkany staną się one miejscem pokoju i stabilizacji. (...) Stanowisko Francji jest zupełnie inne. Ono koncentruje się na basenie Morza Śródziemnego - powiedział Kamil Zajączkowski. 

Ponadto w audycji: 

 - podsumowanie wizyty Wladimira Putina na Bliskim Wschodzie. W Arabii Saudyjskiej rozmawiał o wojnach w Syrii i Jemenie oraz o współpracy gospodarczej

 - rozmowa ze Stephenem Mullem, b. ambasadorem USA w Polsce nt. relacji polsko-amerykańskich 

- specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ws. Syrii. Posiedzenie zwołane z inicjatywy m.in. Polski

- prezes Bułgarskiego Związku Piłki Nożnej złożył rezygnację po rasistowskich atakach na piłkarzy Anglii w czasie meczu z Bułgarią w eliminacjach Euro 2020. UEFA wszczęła śledztwo w tej sprawie. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: Kamil Zajączkowski (UW), Szymon Kardaś (OSW) 

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 17.27

ans