Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 15.11.2019

Artur Bartoszewicz (SGH): gospodarki państw Wspólnoty spowalniają

Ministrowie gospodarki i finansów państw Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) rozmawiają w Brukseli o kondycji gospodarek państw wspólnoty. - Jeżeli naprawdę zacznie się problem w gospodarce niemieckiej trudno nam będzie u dawać, że nic się nie dzieje, bo Niemcy to nasz największy partner handlowy - zwraca uwagę ekonomista.
Posłuchaj
  • Państwa Unii Europejskiej o wspólnym budżecie (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych odpowiada w UE za trzy dziedziny: politykę gospodarczą, kwestie podatkowe i regulację usług finansowy. Obecne rozmowy są poświęcone budżetowi Unii na przyszły rok, czyli ostatni rok kończącej się perspektywy budżetowej UE. Kolejna perspektywa obejmie lata 2021-2027.

Rozbieżne interesy członków Unii
Dr Artur Bartoszewicz przewiduje, że rozmowy mogą potrwać do późnych godzin nocnych, gdyż interesy poszczególnych państw członkowskich nie są zbieżne. - Są członkowie, którzy jak my są znacznym beneficjentem funduszy unijnych i partycypujemy w budżecie biorąc, a nie dając - wyjaśnia ekonomista. Po drugiej stronie są państwa, które tylko wpłacają, a w tej perspektywie odpada ważny płatnik, jakim była Wielka Brytania. Generalnie państwa chcą płacić jak najmniej. Zwraca uwagę, że Polska jest największym w historii Unii beneficjentem unijnych funduszy, głównie w ramach Funduszu Spójności, którego celem jest zmniejszenie dysproporcji rozwojowych.

Wpłaty do wspólnego budżetu
- Trochę mnie to dziwi - przyznaje gość Jedynki. A to dlatego, że wpłaty wynoszą około jednego procenta PKB. - Jeżeli tworzymy Unię Europejską, tworzymy wspólne polityki, na te polityki zrzucamy się jednym procentem PKB, to tak troszeczkę mało, żeby realnie mówić o tworzeniu silnej Europy - zauważa. Przypomina stanowisko polskich władz, które deklarują gotowość wyższych wpłat pod warunkiem, że wszystkie państwa podwyższą wpłaty. A ci, którzy już teraz są płatnikami netto nie palą się do tego. Zwraca uwagę, że polskiej gospodarce udawało się do tej pory lawirować na spowalniającym rynku, także dlatego, że znalazła nowe rynki zbytu. Ale jak zacznie się rzeczywiste spowolnienie w Niemczech, to nasz gospodarka też spowolni.

W audycji również:
- rozmowa o kończącym się w Brazylii dorocznym szczycie grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki), która chce stworzyć przeciwwagę dla amerykańskiej dominacji gospodarczej,

- o ćwiczeniach Żelazny Wilk 2 na Litwie, w których biorą udział polscy żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej,

- o trwających wyborach na Białorusi.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) Marcin Zaborowski (politolog, członek redakcji pisma "Respublica")

Relacje reporterskie: Kamil Zalewski, Piotr Pogorzelski

Data emisji: 15.11.2019

ag