Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 11.02.2020

Dr Krzysztof Winkler: są obawy, że Brytyjczycy staną się dla UE konkurencją

- Zdaje się, że nad głowami europarlamentarzystów krąży widmo bardzo konkurencyjnej Wielkiej Brytanii, która po prostu mogłaby stać się potężnym zagrożeniem dla gospodarki unijnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Unia Europejska i Wielka Brytania dojdą do porozumienia w sprawie umowy handlowej?
Posłuchaj
  • Wielka Brytania, Parlament Europejski, Ukraina, prawybory w USA (Jedynka/ Więcej Świata)
Czytaj także

W Strasburgu trwa pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego po brexicie, czyli już bez udziału brytyjskich europosłów. Pod dyskusję poddano tematy przyszłych relacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią oraz losów umowy handlowej, która ma połączyć obie strony. Wiadomo jednak, że to nie będą łatwe negocjacje.

Wspólnota ma obawy

- Unia Europejska wykorzystuje fakt, że duża liczba zastrzeżeń dotyczących właśnie utrzymania poziomu prawnego w konkurencyjności, opodatkowaniu, kwestiach ochrony środowiska czy prawach pracowniczych została wpisana do niezobowiązującej prawnie deklaracji politycznej. Unia trzyma się tego - ocenia Krzysztof Winkler.

Zdaniem eksperta Jedynki występują obawy, że Brytyjczycy wykorzystując wyjście z Unii Europejskiej, obniżą pewne standardy bądź poziom podatków lub nie będą mocno dążyli do celów klimatycznych i tym samym staną się dla Wspólnoty konkurencją.

Brytyjczycy mocniejsi niż wcześniej

- Zdaje się, że nad głowami europarlamentarzystów krąży widmo tzw. "Singapuru na sterydach nad Tamizą", czyli bardzo konkurencyjnej Wielkiej Brytanii, która po prostu mogłaby przejąć część kontraktów handlowych od Unii Europejskiej i stać się potężnym zagrożeniem dla gospodarki unijnej, która obecnie nie jest w najlepszej kondycji. A z drugiej strony Brytyjczycy, ponieważ rząd jest o wiele mocniejszy niż ten, który miała premier May czy niż ten, który miał po raz pierwszy Boris Johnson, też stawiają sprawę jasno, że "wychodzimy po to, żeby mieć możliwość prowadzenia samodzielnej polityki gospodarczej na wszystkich polach" - tłumaczy Krzysztof Winkler.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Przedstawiciele instytucji UE za "bezprecedensowym" partnerstwem z Wlk. Brytanią

11 miesięcy do końca okresu przejściowego

Wraz z końcem roku przestaje obowiązywać okres przejściowy po brexicie. Czy w ciągu 11 miesięcy uda się obu stronom uzyskać porozumienie handlowe?

- Jeżeli będzie po obu stronach wola uzyskania takiego porozumienia i pojawi się presja ze strony kół gospodarczych, to pewnie taka możliwość istnieje. Ale może okazać się, że np. Unia Europejska będzie chciała grać na czas - słyszymy

Czy do negocjacji lepiej przygotowana jest Unia Europejska czy jednak Brytyjczycy? Kto pierwszy ustąpi? Co może stracić Unia Europejska na konflikcie z Wielką Brytanią?

Ponadto w audycji:

- Wieczorna debata w Parlamencie Europejskim o praworządności w Polsce. Korespondencja Karola Surówki ze Strasburga.

- Unijny komisarz ds. rozszerzenia Oliver Varhelyi z wizytą na Ukrainie. Jaka przyszłość czeka Ukrainę w relacjach z Unią Europejską? Rozmowa z dr. Danielem Szeligowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Trwają już drugie prawybory w Partii Demokratycznej w Stanach Zjednoczonych. Korespondencja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski), dr Daniel Szeligowski (PISM)

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 17.27

DS