Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 12.03.2020

Ekspert: Unia Europejska robi co może, aby opanować epidemię

- Na dzisiaj można powiedzieć, że Unia Europejska robi co może. Ona ma jeden podstawowy problem, że z jednej strony ma imperatyw dyktowany przez potrzeby ochrony zdrowia publicznego, z drugiej strony mając na uwadze wiszące widmo recesji to może być tak, że jedna pandemia się skończy, a potem zacznie zupełnie inny problem gospodarczy - mówi w "Więcej Świata" prof. Aleksander Gubrynowicz z UW. 
Posłuchaj
  • Jak epidemia wpływa na funkcjonowanie Unii Europejskiej? (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Zakaz podróży z Europy 

Prezydent Donald Trump wprowadził wczoraj (11.03) zakaz podróży z Europy do Stanów Zjednoczonych. Powodem jest skala zakażeń koronawirusem na kontynencie europejskim. Restrykcjami nie zostali objęci obywatele Wielkiej Brytanii. Zdaniem eksperta decyzje prezydenta USA dają tymczasowy efekt. - - Trzeba pokazać, że jest się silnym przywódcą i Donald Trump to lubi. Europie może się nie podobać ta decyzja, po pierwsze, że nie była konsultowana, a po drugie to musi mieć dodatkowy impakt, wpływ negatywny na sprawy gospodarcze, a to jest więcej niż pewne - dodaje. 

Hoping to get the payroll tax cut approved by both Republicans and Democrats, and please remember, very important for all countries & businesses to know that trade will in no way be affected by the 30-day restriction on travel from Europe. The restriction stops people not goods.

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 12, 2020

Włochy - wiele spóźnionych i nietrafionych decyzji 

Rzym, odwiedzany do niedawna przez tysiące turystów, gdzie na ulicach korki są niemal przez cały czas, całkowicie opustoszał w pierwszym dniu obowiązywania we Włoszech kolejnego rządowego dekretu o zaostrzeniu walki z koronawirusem. Na mocy decyzji rządu Giuseppe Contego w całym kraju do 25 marca zamknięte są wszystkie sklepy z wyjątkiem spożywczych, supermarketów i aptek. Nieczynne są bary, restauracje i inne lokale. - Obawiam się, że świat zapamięta sporo bałaganu, spóźnionych decyzji i sporów kompetencyjnych za co odpowiada Rzym, a za co władze regionalne - zaznacza prof. Aleksander Gubrynowicz. - Pamiętajmy, że zanim koronawirus się pojawił to nastroje we Włoszech były złe i wynikało to z warunków gospodarczych, politycznych, społecznych i nieumiejętności rządzących by te problemy rozładować, a jak dołożymy do tego możliwość, że wskutek koronawirusa załamie się gospodarka to nie można wykluczyć, że będziemy mieli wzrost zadłużenia, bankructwo i bezrobocie - zauważa gość audycji. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Włochy zaostrzają środki bezpieczeństwa w walce z pandemią koronawirusa

Konsekwencje polityczne dla UE 

Rozmówca Pawła Lekkiego wyjaśnia, że skutki polityczne dla Unii Europejskiej w obliczu wzmożonej epidemii mogą być różne. - Optymiści mówią, że to będzie kolejne paliwo dla partii populistycznych, które będą miały ochotę pogrzebać gospodarkę i że musimy zatrzasnąć się przed wpływami obcych typu liberalizm, który funkcjonuje i jest szkodliwy dla obywateli i są tacy, którzy mówią, że jest to absurdalne z ekonomicznego punktu widzenia i w takiej sytuacji państwa zrozumieją, że są skazane na współpracę i wykrzeszą tą iskrę kredytu zaufania do siebie, żeby z tego kryzysu gospodarczego wyjść - dodaje. 

Ponadto w audycji:

- raport ws. koronawirusa - Michał Strzałkowski 

- rocznica wyboru papieża Franciszka - bilans siedmiu lat pontyfikatu- Gościem w studiu był Marcin Przeciszewski, szef KAI. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Aleksander Gubrynowicz (UW), Marcin Przeciszewski (KAI) 

Data emisji: 12.03.2020

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans