Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 27.03.2020

Jarosław Guzy: solidarność europejska to puste słowa

Publicysta Jarosław Guzy uważa, że w walce z koronawirusem Unia Europejska nie spełniła swojego zadania, nie w sensie istniejących instytucji, ale umiejętności bieżącego reagowania i koordynowania działań poszczególnych państw.

Są podziały w Unii Europejskiej w sprawie gospodarczego ratunku w reakcji na koronawirus. Przywódcy 27 krajów dali sobie dwa tygodnie na porozumienie co do skali odpowiedzi Wspólnoty na kryzys.

Flagi państw UE Flagi państw UE

Brak koordynacji na poziomie unijnym
Jarosław Guzy z PAP uważa, że dwa tygodnie jak na Unię Europejska to bardzo krótki czas, ale jak na sytuację jest to czas bardzo długi. Zastrzega, że chodzi o ekonomiczne i społeczne skutki epidemii, których jeszcze do końca nie znamy. Przyznaje, że w przypadku kryzysu epidemicznego Unia Europejska nie ma kompetencji, żeby ingerować w decyzje poszczególnych państw. - Ale koordynacja mogła być, a jej nie było, Unia nie zadziałała - ocenia. Zauważa, że kiedy dochodzi do obrony realnych interesów gospodarczych, to o zgodę członków Unii bardzo trudno. Przyznaje, że dochodzi do współpracy, ale na niższych niż ogólnoeuropejski poziomach, np. regionów przygranicznych.

Znów podział na Północ i Południe
Zdaniem publicysty, widzimy coś, co miało już miejsce podczas kryzysu w 2008 roku, czyli podział na umowną Północ UE i umowne Południe. Po jednej stronie są Hiszpania, Włochy, Portugalia czy Francja, a po drugiej Niemcy, Holandia, kraje skandynawskie, a więc kraje, które w sposób skoordynowany i zdyscyplinowany prowadzą ekonomię. - Jest zasadnicza niespójność gospodarek obu grup, choć kryzys 2008 mógł czegoś nauczyć - podkreśla. Zauważa, że na razie Unia zgodziła się na przesuniecie funduszy strukturalnych na walkę z koronawirusem i na poluzowanie polityki budżetowej.

Posłuchaj całej audycji, w której również:
Szczyt zachorowań w Hiszpanii. Liczba zgonów z powodu COVID-19 jest tam już większa niż w Chinach.

Prezydent Rosji ogłosił tydzień od 28 marca do 5 kwietnia wolnym od pracy, czyli jak Rosja walczy z wirusem. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego.

Mimo epidemii do Budapesztu ma przyjechać szef MSZ Ukrainy. Stosunki między dwoma państwami są mocno napięte, ale współpraca wobec bieżących zagrożeń łączy. Relacja Piotra Pogorzelskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Renata Acosta (Polka mieszkająca w Hiszpanii), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)

Data emisji: 27.03.2020

Godzina emisji: 17.27

ag