Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 28.05.2020

Ryszard Czarnecki: Polska jednym z największych beneficjentów programu odbudowy UE

- Jest to efekt bardzo sprawnych, skutecznych negocjacji polskich władz, wynika to także z szacunków dotyczących strat, jakie poniesie gospodarka i poszczególne kraje członkowskie UE - tak ocenił w Programie 1 Polskiego Radia eurodeputowany Ryszard Czarnecki, komentując program odbudowy przedstawiony przez Komisję Europejską.

Nowy instrument pomocowy Komisji Europejskiej wynoszący 750 mld euro, którego jesteśmy trzecim beneficjentem po Hiszpanii i Włoszech, to dobry punkt startu do Planu Marshalla dla Unii Europejskiej - napisał premier Mateusz Morawiecki, komentując plany pomocowe Komisji Europejskiej, ogłoszone 27 maja.

ue 1200.jpg
1,1 bln euro, ​dodatkowe 55 mld euro na spójność. Jest projekt budżetu UE

Fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa ma wynieść 750 miliardów euro, a unijny budżet na lata 2021-2027 bilion sto miliardów euro i pomóc w ożywieniu gospodarczym. To propozycja Komisji Europejskiej.

Polska jest jednym z trzech największych beneficjentów nowych instrumentów pomocowych po Włoszech i Hiszpanii. Ma otrzymać w formie bezzwrotnych grantów i pożyczek 63 miliardy 800 milionów euro, w samych grantach ponad 37,5 miliarda euro.

Ryszard Czarnecki (PiS) mówił w Jedynce, że w dużej mierze jest to zasługa negocjatorów, starań rządu. Projekt KE wynika jednak także z szacunku strat - stwierdził eurodeputowany.

Jak dodał, dokładne weryfikowanie rachunków tych powodowanych pandemią strat jest jeszcze przed nami. 

Środki na transformację energetyczną

Eurodeputowany komentował także prace nad siedmioletnim budżetem Unii Europejskiej i dodatkowe środki na transformację energetyczną.

Komisja Europejska proponuje wzmocnienie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do 40 mld euro, by pomóc państwom członkowskim w przyspieszeniu osiągnięcia neutralności klimatycznej. To idzie w sukurs oczekiwaniom Polski.

Oznacza to duże wzmocnienie - o 32,5 mld euro - bo w styczniowej propozycji budżet Funduszu miał wynosić 7,5 mld euro na siedem lat.

Komisja Europejska zakładała wówczas, że mechanizm sprawiedliwej transformacji (Fundusz ma być jego częścią), który będzie finansowym ramieniem Europejskiego Zielonego Ładu, pozwoli zmobilizować ogromne środki, aby wesprzeć przemiany na drodze do neutralności klimatycznej.

Więcej na ten temat w rozmowie. 

Audycja: "W samo południe"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS
Data emisji: 28.05.2020
Godzina emisji: 12.21

Jedynka/PAP/IAR/agkm