Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 22.06.2020

Relacje z Chinami. Dr Przychodniak: po stronie unijnej jest pewna bariera

- Unia Europejska próbuje trochę balansować między Stanami Zjednoczonymi i Chinami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jakich relacji należy zatem spodziewać się w najbliższych miesiącach na linii Unia Europejska - Chiny?

W cieniu napiętych relacji w związku z pandemią, dezinformacją czy działaniami Pekinu w Hongkongu, odbył się wideoszczyt Unia Europejska - Chiny. Z prezydentem i premierem Chińskiej Republiki Ludowej rozmawiali dziś przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Natomiast kilka dni temu rezolucję w ostrym tonie przyjął Parlament Europejski, domagając się od unijnych przywódców stanowczości w kontaktach z chińskimi władzami.

- Ten szczyt pokazał, że po stronie unijnej jest pewna bariera. Widać to, co wydarzyło się przez ostatnich kilka miesięcy (…). Czas pandemii jest to pierwszy taki okres, kiedy rzeczywiście w wyraźny sposób widać chińskie działania dezinformacyjne wymierzone w Unię Europejską - twierdzi dr Marcin Przychodniak.

Posłuchaj
23:22 _PR1_AAC 2020_06_22-17-27-10.mp3 Relacje unijno-chińskie, Donald Trump, Białoruś, Parada Zwycięstwa w Moskwie (Jedynka/ Więcej świata)

Hongkong i klimat

Ekspert Jedynki odniósł się również do ustawy Chin o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu, która obecnie jest procedowana. - Jej zapisy oznaczają naruszenie pewnych zasad prawa międzynarodowego przez Chiny i naruszenie autonomii Hongkongu, którą powinien cieszyć się zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - dodaje.

W rozmowach pojawiły się także kwestie klimatyczne. Unia Europejska próbuje namówić Chiny, żeby bardziej ograniczały emisję dwutlenku węgla.

- Jestem sceptyczny. To dużo zależy też od stanu gospodarki chińskiej po pandemii. Tegoroczny czynnik wpędził większość gospodarek w kryzys. Chińczycy być może jako jedno z niewielu państw na świecie przed tą recesją przynajmniej oficjalnie obronią się, ale nie ma także do tego pewności i można też przypuszczać, że ten stan gospodarki nie będzie najlepszy. To zazwyczaj nie zachęca, żeby podejmować daleko idące zobowiązania - tłumaczy dr Marcin Przychodniak.

“The coronavirus pandemic and a number of major bilateral and multilateral challenges show clearly the EU-China...

Opublikowany przez European Commission Poniedziałek, 22 czerwca 2020

Stagnacja nie, konkretne efekty też nie

Zdaniem dr. Marcina Przychodniaka w najbliższych miesiącach nie nastąpi stagnacja w relacjach chińsko-europejskich.

- Unia Europejska próbuje trochę balansować między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Unia i Chiny czekają na rozstrzygnięcia wyborów w USA. Zgodnie z postanowieniami do końca tego roku Unia i Chiny powinny zakończyć negocjacje umowy inwestycyjnej. Obie strony podkreślają, że to jest nadal możliwe. Ja jestem dość sceptyczny, co do tego. Myślę, że pozostały stare bariery, natomiast nowe pojawiły się takie, że nie dojdzie do tego. Będziemy obserwować dalszy ciąg relacji (…). Nie spodziewam się stagnacji, ale konkretnych efektów też raczej nie do końca - słyszymy.

Ponadto w audycji:

- Podczas sobotniego wiecu wyborczego w Tulsie w stanie Oklahoma prezydent USA Donald Trump skrytykował Niemcy za kupowanie energii od Rosji, wskazując na gazociąg Nord Stream 2. Felieton Katarzyny Semaan.

- Fala represji przed wyborami prezydenckimi na Białorusi. Rozmowa z Kamilem Kłysińskim z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- W najbliższą środę w Moskwie odbędzie się przełożona z powodu koronawirusa Parada Zwycięstwa. Jak będzie wyglądała? Kto na nią przyjedzie, a kto nie? O tym Maciej Jastrzębski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Marcin Przychodnik (PISM), Kamil Kłysiński (OSW)

Data emisji: 22.06.2020

Godzina emisji: 17.27

DS