Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 19.11.2021

Prof. Dominik Gajewski: w tej chwili inflacja w Europie ciągle jeszcze się rozpędza

Inflacja w Unii Europejskiej rośnie. Przez pewien czas najwyższa była w Polsce, ale teraz nasz kraj jest na piątym miejscu, a na czele jest Litwa. - Warto zwrócić uwagę, że tendencja do wysokiej inflacji utrzymuje się w krajach nadbałtyckich - wskazuje prof. Dominik Gajewski.

Litwa ma wysoką inflację, zaraz za nią jest Estonia. A Polskę bardzo szybko dogania Łotwa. Profesor wyjaśnia, że wysoka inflacja związana jest ze specyficzną gospodarką krajów nadbałtyckich. - Na to nałożył się brak działań na tendencje inflacyjne, które można było podjąć stosunkowo wcześniej i się w ten sposób zabezpieczyć - mówi.


Posłuchaj
19:40 jedynka-19-11-2021-więcej-swiata.mp3 Coraz wyższa inflacja w Europie i na świecie (Więcej świata/Jedynka)

 

W strefie euro wskaźnik inflacji liczony rok do roku wynosi 4.1 proc. Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że w porównaniu do inflacji w Stanach Zjednoczonych czy w Azji jest to stosunkowo bezpieczny poziom. Wskazuje, że wzrost jest jednak znaczny, bo we wrześniu inflacja wynosiła 3.4 proc. - Pytanie, jaka będzie tendencja w listopadzie i grudniu - mówił. Zdaniem wielu analityków dość znaczna tendencja wzrostowa będzie się utrzymywała.


pap Łukasz Hardt 1200.jpg
Prof. Łukasz Hardt: podnieśliśmy referencyjne stopy procentowe, żeby stabilizować inflację

Podkreślił, że rosnąca inflacja ma swe źródło w rosnących cenach ropy naftowej, wysokich cenach żywności w Europie Środkowo-Wschodniej, bo np. w Niemczech ceny żywności nie zwiększyły się znacząco, co powoduje, że inflacja tam jest niższa. Zwrócił uwagę, że prognozy mówiły, iż szczyt wzrostu inflacji będzie pod koniec 2021 roku, ale teraz analitycy przewidują, że moment ten nadejdzie w I kwartale 2022 roku.


. .

W audycji również:

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Macedonii Północnej. Korespondencja Agnieszka Drążkiewicz.

Raport o murach granicznych. 26 proc tego typu budowli znajduje się w Europie. Mury stoją na granicy Grecji i Turcji, Turcja odgrodziła się od Syrii i Iranu, z kolei od Turcji odgrodziła się Bułgaria, Węgry od Serbii, Serbia od Macedonii. Hiszpania postawiła 6-metrowy płot ze stali na granicy swoich zamorskich terytoriów. 56 proc. murów zbudowano w Azji. Najdroższy mur budują USA, a najdłuższy mają Indie. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Obecna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i praca niezależnych dziennikarzy na Białorusi. Rozmowa z Agnieszką Romaszewską-Guzy z telewizji Biełsat.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Dominik Gajewski (SGH), Agnieszka Romaszewska-Guzy(dyrektor telewizji Biełsat)

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 17.33


ag